Ονειρική πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στη φετινή σεζόν. Ισοπέδωσε τη Σπαρτάκ Μιγιάβα με 3-1 σετ (16-25, 11-25, 25-21, 25-14), έχοντας 200 οπαδούς στο πλευρό του, και γυρίζει στο ΟΑΚΑ για τα αποκαλυπτήρια της παρέας του Ερνάντεζ στο κοινό του τριφυλλιού.
«Καθαρή» νίκη και ισχυρό προβάδισμα ενόψει πρόκρισης στην φάση των «32» πήρε ο Παναθηναϊκός, στην Σλοβακία, κόντρα στην Σπαρτάκ Μιγιάβα νικώντας με 3-1 σετ (16-25, 11-25, 25-21, 25-14), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Ερνάντεζ ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.
Από την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε πως ο Παναθηναϊκός θα έχει ένα… ήσυχο βράδυ στη Σλοβακία. Οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο σετ αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (6-9), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν στους 10 (12-22, 14-24) για να κάνουν με άνεση το 1-0 στην αναμέτρηση με σκορ 16-25.
Παρόμοια εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ, όπου οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν άφησαν περιθώριο στους Σλοβάκους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι η Σπαρτάκ Μιγιάβα, στο δεύτερο σετ, έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων όταν ο Παναθηναϊκός βρισκόταν 7 πόντους (10-18) μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» με πολύ καλή άμυνα και άρτιες επιθέσεις έτρεξαν ένα σερί 1-7 (11-25) για να διπλασιάσουν τα σετ τους.
Στη συνέχεια, όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως περίμεναν οι παίκτες του «τριφυλλιού». Οι παίκτες της Σπαρτάκ Μιγιάβα έβγαλαν αντίδραση, μένοντας κοντά στο σκορ. Το τρίτο σετ είχε αρκετές ισοπαλίες, με τους Σλοβάκους να τρέχουν το δικό τους σερί φτάνοντας σε set ball (24-21). To 25-21 ήταν το σκορ του τρίτου σετ, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτησή του.
Μετά, το κερδισμένο σετ των Σλοβάκων, οι «πράσινοι» έβαλαν ξανά κάτω το κεφάλι. Με καλές υποδοχές και έναν Ερνάντεζ να βγάζει «φωτιές» τόσο από την μπροστά ζώνη όσο και από τη θέση του σερβίς, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά του (5-15, 10-20) δεν άφησε περιθώρια ελπίδας στους αντιπάλους του και έκλεισε το σετ με 25-14, κάνοντας το 3-1 στο ματς.
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στις 18.00 στο ΟΑΚΑ.

Τα σετ: 16-25, 11-25, 25-21, 14-25