Με γκολ του Ζαϊρο στο 76ο  λεπτό και με την στήριξη περίπου 3.500 φίλων της, η Πάφος FC νίκησε 1-0 την ΑΕΚ στο μεγάλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής και έπιασε κορυφή.
Η ομάδα του Μπεργκ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο τέλος πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη.
Η ΑΕΚ έβγαλε σημάδια κούρασης από την υπερπροσπάθεια κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου και αυτό της στοίχησε καθώς δεν μπόρεσε να έχει μεγάλα διαστήματα καλής απόδοσης για να διεκδικήσει το παιχνίδι.

ΠΑΦΟΣ FC (Χ.Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζαϊρο, Ικόκο, Βαλακάρι (64′ Ναμέ) (86′ Παλάσιος), Τάνκοβιτς, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Μπαϊριτς
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ,  Χαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντίουι, Δημητρίου, Χέσταντ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάζιο, Μπρούνο

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας (86′ Τρισκόφσκι), Σανχούρχο (80′ Ναούμ), Λουίς Γκουστάβο, Φαράζ  (86′ Ρομό), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι (64′ Λόπες), Γκιούρτσο (64′ Ασάντε), Άλτμαν

————————————————————————–

4′ Ο Ζάιρο έφυγε γρήγορα πίσω από την άμυνα της ΑΕΚ και ανατράπηκε από τον Πίριτς.
Αρχικά ο διαιτητής βιάστηκε και υπέδειξε την παράβαση εντός περιοχής (πέναλτι) αλλά αφού ενημερώθηκε από το VAR άλλαξε (σωστά) απόφαση και έδωσε την παράβαση εκτός  περιοχής.
Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς για την παράβαση αλλά και στον Κβίντα της Πάφος FC για διαμαρτυρία.
10′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Σεμέδο έφυγε γρήγορα από αριστερά, γύρισε στον Ζάιρο αλλά την τελευταία στιγμή ο Γκαρσία τον πρόλαβε.
20′ Καλό σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
32′ Σουτ του Γκιούρτσο από καλή θέση, η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
50′
Πισινή κεφαλιά του Ικόκο, μαζεύει ο Άντος.
52′ Παράλληλο γύρισμα Ικόκο, περνά η μπάλα, δεν τη βρίσκει ο Σεμέδο για να σκοράρει!
55′ Ο διαιτητής βιάστηκε και υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΚ για χέρι του Μπάιριτς σε σουτ του Γκιούρτσο αλλά το VAR τον διόρθωσε, πήγε είδε ξανά την φάση ο Μάριος Χριστοφόρου και άλλαξε απόφαση και πήρε πίσω το πέναλτι.
62′ Απειλεί η Πάφος FC. Σουτ του Ζάιρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σεμέδο για να προλάβει ο Γκαρσία προς της γραμμής τέρματος.
67′ Σκοράρει η Πάφος FC με τον Ντράγκομιρ αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς η μπάλα πέρασε έξω στην προσπάθεια του Σεμέδο να κάνει την σέντρα.
76′ ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από κόρνερ ο Ζάιρο με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς.