Ένας γκολ του Ρόις από νωρίς, έδωσε στην Ντόρτμουντ τη νίκη, 1-0 κόντρα στη Χόφενχαϊμ και ανέβασε τους Βεστφαλούς στην κορυφή της Bundesliga.
Στο 16ο λεπτό, ο Μπραντ έστρωσε στον Ρόις που με προβολή από κοντά άνοιξε το  σκορ για την Ντόρτμουντ ενώ στο 20’ η κεφαλιά του Μοντέστ πέρασε μόλις  έξω όπως και το σουτ του Μπινό Γκιτένς στο 22’.
Στο 33’ δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι του Καμπάκ ενώ στο 45+1’ ο Μπάουμαν έσωσε μετά από σουτ του Μπέλινγκχαμ.
Στο 49ο λεπτό ο Νταμάρ πρόλαβε σωτήρια τον Μπραντ και στο 52’ το σουτ του Ρούτερ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 68’ ο Μπάουμαν πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ των Αζάρ και Μοντέστ.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπακ, Χούμελς, Οζκάν, Μπινό Γκιτένς (44’ Αζάρ), Μενιέ, Μπέλινγκχαμ, Βολφ (83’ Ζίλε), Ρόις (90+2’ Μουκοκό), Μοντέστ, Μπραντ (83’ Ρέινα)
ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καμπάκ, Ανχελίνιο, Πρέμελ (71’ Νταμπούρ), Γκάιγκερ (46’ Ρούντι), Μπαουμγκάρτνερ (46’ Νταμάρ), Ακπογκουμά, Φογκτ, Κράμαριτς, Σκοβ (46’ Καντεράμπεκ), Ρούτερ (86’ Μπρουν Λάρσεν)