Η ΑΕΚ πήρε δύσκολα την  πρώτη της νίκη στη σεζόν στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι κιτρινοπράσινοι επικράτησαν με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας χάρη σε γκολ του Σανχούρχο με κεφαλιά στο 45’.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο α’ μέρος και στο 35’ ο Τρισκόφσκι βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα αλλά το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Ολατούντζι που επηρέαζε τη φάση. Στο 44’ ο Μελισσάς είπε «όχι» στον Τρισκόφσκι από το σημείο του πέναλτι και απέκρουσε σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, ο Σανχούρχο, στο 45’ πέτυχε με κεφαλιά το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Στο 58′, η ομάδα του Όλτρα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά το δοκάρι στέρησε την ευκαιρία στον Φαράζ.
Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισα στον 84’ με τον Κατσικά, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε διότι ήταν σε θέση οφσάιντ. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της Νέας Σαλαμίνας.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Εγγλέζου, Λουΐς Γκουστάβο, Σανχούρχο (90′ Τόμοβιτς), Γκιούρτσο (78′ Ασάντε), Φαράζ (78′ Μάμας), Τρισκόφσκι (66′ Άλτμαν), Ολατούντζι (66′ Λόπες).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Ρόμο, Γκαρσία, Πονς, Ναούμ, Ανδρέου, Χριστοφόρου.

Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Ντιακιντέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μιγκελίτο (78′ Μποτεάκ), Μάντζεκ, Σταλόνε (72′ Μπάνζα), Κουμούρης (63′ Φλοριάν), Κλίμοβιτς (46′ Καρλίτος), Ντορεγκαράι (63′ Φελίπε).
Στον πάγκο: Κίσσας, Τάτκοβιτς, Φράγκος, Λέουκο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιακάς.

ΣΚΟΡΕΡ: Σανχούρχο (45′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εγγλέζου / Μάντζεκ, Μιγκελίτο, Μπάνζα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ O Oλατούντζι έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, όμως καθυστέρησε και έχασε την μπάλα. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για πέναλτι, όμως δεν διαπίστωσαν κάτι το… μεμπτό.
23′ Δυνατό σουτ του Μιλίτσεβιτς, μόλις πάνω από τα δοκάρια.
28′ Διαγώνιο σουτ του Φαράζ, άστοχο.
35′ Ο Κάσας μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Τρισκόφσκι με ένα πολύ ωραίο πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αλλά το γκολ του δεν μέτρησε μετά από έλεγχο του VAR, λόγω οφσάιντ του Ολατούντζι.
41′ Πέναλτι για την ΑΕΚ
σε μαρκάρισμα του Ντιακιντέ στον Εγγλέζου.
44′ Ο Μελισσάς αποκρούει την εκτέλεση του Τρισκόφσκι και διώχνει σε κόρνερ.
45′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σανχούρχο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο, ανοίγει το σκορ.

45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο α’ μέρος ενάντια στη Νέα Σαλαμίνα και δίκαια προηγείται με 1-0. Στο 35’ το γκολ του Τρισκόφσκι ακυρώθηκε σωστά λόγω οφσάιντ του Ολατούντζι, ενώ στο 44′ ο αρχηγός έχασε πέναλτι, με τον Μελισσά να διώχνει σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, στο 45′ ο Σανχούρχο «κτύπησε» και με κεφαλιά έκανε το 1-0 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο.

Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Καρλίτος στη θέση του Κλίμοβιτς.
53′ Κίτρινη στον Μάντζεκ.
57′ Ο Μιγκελίτο έδωσε στον Ντορεγκαράι αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και έτσι ο Πίριτς βγήκε και μάζεψε.
58′ Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έβαλε την προβολή αλλά ο Μελισσάς είχε σύμμαχο του το δεξί κάθετο δοκάρι.
62′ Κίτρινη στον Μιγκελίτο.
63′ Φλοριάν και Φελίπε μέσα και Κουμούρης και Ντορεγκαράι έξω.
66′ Λόπες και Άλτμαν αντί Ολατούντζι και Τρισκόφσκι.
72′ Σουτ του Καρλίτος, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Πίριτς.
72′ Σακαλούμπο εντός, εκτός ο Σταλόνε.
78′ Μάμας και Ασάντε αντικαθιστούν τους Φαράζ και Γκιούρτσο.
78′ Μποτεάκ αντί Μιγκελίτο.
80’ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάμας έδωσε στον Ασάντε ο Μελισσάς πρόλαβε τον Γκανέζο και στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Λόπες.
81’ Κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς, άουτ.
84′ Ο Κατσικάς ισοφάρισε με κεφαλιά όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

90′ Ο Σανχούρχο αφήνει τη θέση του στον Τόμοβιτς.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90’+4′ Κίτρινη στον Εγγλέζου.