Τεράστια και ιστορική νίκη για τον Ακρίτα.
Η ομάδα της Χλώρακας στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του στην α’ κατηγορία έκανε το ΜΠΑΜ επικρατώντας 1-0 της Ομόνοιας.
Οι νεοφώτιστοι ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ κόντρα στην ομάδα που πριν μερικές μέρες προκρίθηκε στην Ευρώπη με δύο νίκες επί της Γάνδης αλλά πήγαν κόντρα στα προγνωστικά και με εξαιρετική εμφάνιση στο α’ ημίχρονο και πολύ καλή στην επανάληψη κατάφεραν να πανηγυρίσουν την μεγάλη επιτυχία που ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν την περίμεναν.
Από την άλλη η Ομόνοια έδειχνε μπλοκαρισμένη ειδικά στο α’ μέρος, βελτιώθηκε λίγο στην επανάληψη αλλά δεν έδειχνε ικανή να γυρίσει το παιχνίδι.
Ο Ακρίτας προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Δημοσθένους και το κράτησε μέχρι και το φινάλε.
Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Μπαντία όταν η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 78’ λόγω αποβολής του Κασάμα και με εννιά ποδοσφαιριστές στο 90’ λόγω αποβολής του Παναγιώτου.
Η Ομόνοια… ξύπνησε αργά. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα στις καθυστερήσεις έβαλε πίεση αλλά δεν κατάφερε ούτε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό.

ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντ.Μπαντία): Περντρέου, Αμπντουραχίμι (83′ Σέτι), Άμπραχαμ, Εράσο (66′ Κονέ), Δημοσθένους (66′ Βαράντα), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική (74′ Αμπντουσαλάμοφ), Αραούχο (83′ Ζουνίνιο)
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Κόρατς, Φοφανά, Βασιλείου, Ρετζινάλντο, Βάσου

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γκ.Πάρκερ): Ουζόχο, Λέζιακς, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου, Χαραλάμπους (46′ Κασάμα), Μπασιρού (66′ Ντίσκερουντ), Μπεζούς (66′ Μάταβς), Μπάρκερ , Μπρούνο (66′ Παπουλής), Κακουλλής (16′ Ζαχαρίου).
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Γιούστε, Μίλετιτς, Ψάλτης, Βενιζέλου, Ασημένος, Σάββα,
*Ο προπονητής της Ομόνοιας Νιλ Λένον είναι τιμωρημένος.

Έναρξη αγώνα…
Περίπου 2.500 θεατές παρακολουθούν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του «Στέλιος Κυριακίδης».
6′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Ακρίτας. Ο Άμπραχαμ έπιασε το σουτ στη κίνηση εκτός περιοχής, ο Δημοσθένους παρενέβη στην πορεία της μπάλας η οποία πήρε μια παράξενη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Ουζόχο.

13′ Προκύπτει πρόβλημα τραυματισμού με τον Κακουλλή ο οποίος ζήτησε αλλαγή.
16′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Κακουλλή πέρασε ο Ζαχαρίου.
19′ Σουτ του Μπρούνο, έπεσε και μάζεψε εύκολα την μπάλα ο Περντρέου.
28′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Σέχιτς στην περιοχή της Ομόνοιας από δεξιά άδειασε τον Λέζιακς, έκανε το σουτ αλλά ο Ουζόχο ήτα σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.
29′ Νέα ευκαιρία για τον Ακρίτα. Κόρνερ του Μπερνάρντι από αριστερά, λανθασμένη εκτίμηση της μπάλας από τον Ουζόχο, ο Πικής έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
36′ Ο Πικής έφυγε γρήγορα στην επίθεση, βιάστηκε να κάνει το σουτ, με τον Ουζόχο να αποκρούει την μπάλα.
41′ Μακρινό σουτ του Λανγκ έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Χαραλάμπους πέρασε ο Κασάμα.
48′ Κίτρινη κάρτα στον Μάθιους για φάουλ στον Δημοσθένους που ανέκοψε υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
49′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Γύρισμα του Σέχιτς από δεξιά, ο Αραουχο ήταν έτοιμος από το ύψος του πέναλτι να πιάσει το σουτ αλλά τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Μάθιους και έδιωξε σε κόρνερ.
50′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Το σουτ του Παναγιώτη Ζαχαρίου πέρασε λίγο έξω.
53′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Γύρισμα του Λέζιακς από αριστερά και από κοτά ο Μπάρκερ έστειλε την μπάλα έξω.
60′ Καλό σουτ του Πική πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.
62′ Κίτρινη κάρτα στον Κασάμα για δυνατό φάουλ στον Αμπντουραχίμι.
66′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Πέρασαν στο παιχνίδι Παπουλής Μάταβς και Ντίσκερουντ αντί των Μπρούνο, Μπεζούς και Μπασιρού.
76′ Το πλασέ του Παπουλή έφυγε πολύ έξω.
76′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μάταβς κινήθηκε ωραία, έπιασε το διαγώνιο σουτ με το ασριστερό αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Πεντρέου.
78′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Ομόνοια λόγω αποβολής του Κασάμα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Άμπραχαμ.

81′
Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Το σουτ του Αραούχο το απέκρουσε ο Ουζόχο.
90′ Δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Νικόλας Παναγιώτου για κράτημα στον Βαράντα. Ο διαιτητής ενημερώθηκε από το VAR για υποψία κόκκινης, πήγε είδε την φάση και άλλαξε την απόφαση του αποβάλλοντας τον αμυντικό της Ομόνοιας. Μένει με εννιά ποδοσφαιριστές η Ομόνοιας.

90+3′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Το πλασέ του Ζαχαρίου έφυγε ελάχιστα έξω.