Ο Απόλλων κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-0 στον αγώνα του Σούπερ Καπ που διεξήχθη στην «Αρένα». Δίκαιη η επικράτηση των «γαλάζιων», που πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (12’ Νταμπό, 73’ Βα), ενώ οι «πράσινοι» προβλημάτισαν με συγκεκριμένες αδυναμίες που παρουσίασαν, λίγες μέρες πριν το πρώτο ευρωπαϊκό τους παιχνίδι.
Η Ομόνοια απείλησε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας και δύο δοκάρια, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής με δεύτερης κίτρινης του Φιλιώτη στο 80’. Ντεμπούτο για τον Μπα στον Απόλλωνα και τον Μπεζούς στην Ομόνοια, με τον τελευταίο να έχει το δοκάρι στο 64’ ενώ ήταν αυτός που κέρδισε την αποβολή του ποδοσφαιριστή της ομάδας της Λεμεσού.
Ο Απόλλωνας έφτασε στην 4η κατάκτηση Σούπερ Καπ σε 15 συμμετοχές και πάει πλέον με ιδανική ψυχολογία στο ματς με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς (61′ Πεϊμπέρνς), Φιλιώτης, Μαυρίας, Κολ (62΄Μπα), Σαχάρ, Ψύχας (85′ Καμπράλ), Βα (85′ Ρομπέρζ), Νταμπό (49′ Πίττας), Γιάνγκα.
Στον πάγκο: Α.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Πεϊμπέρνς, Καμπράλ, Χάμπος, Μπα, Ζράντι, Ονγκέντα, Ίντζια, Πινακάς, Πίττας.
ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Μάθιους, Μίλετιτς (73′ Πάρκερ), Λανγκ, Γιούστε, Χαραλάμπους (73′ Ντίσκερουντ), Μπασιρού, Μπρούνο Φελίπε, Μάταβζ (59′ Μπεζούς), Κακουλλής (73′ Παπουλής).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Ντίσκερουντ, Ασημένος, Σάββα, Μπάρκερ, Παπουλής, Μπεζούς.

Έναρξη αγώνα.
10’ Σουτ του Νταμπό, έξω. Πρώτη τελική στο ματς.
12’ 1-0 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Το λάθος από τον Μίλετιτς, ο Κολ έδωσε στον Νταμπό ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ!
24’ Το γύρισμα από τον Μπρούνο Φελίπε από τα αριστερά, δεν πρόλαβε ο Μάταβζ από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Πρώτη φάση για την Ομόνοια.
29’ Πρώτη κίτρινη στο ματς, για τον Φιλιώτη για φάουλ στον Κακουλλή.
36’ Παράλληλη πάσα του Μαυρία, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.
39’ Σουτ από τον Χαραλάμπους εντός περιοχής, απέκρουσε ο Δημητρίου! Ευκαιρία για την Ομόνοια.
41’ Καλό σουτ από τον Ψύχα, έξω!
43’ Κίτρινη στον Μάταβζ για δυνατό φάουλ στον Αρτυματά.
45’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Διαγώνιο σουτ του Ψύχα εντός περιοχής, μόλις έξω!
** Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστερήσεων.
45+1’ Πέναλτι για τον Απόλλωνα, σε ανατροπή του Μαυρία από τον Φαμπιάνο!
45+2’ Εκτελεί ο Ψύχας, αποκρούει ο Φαμπιάνο!!!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερος ο Απόλλωνας στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου. Θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ με το πέναλτι του Ψύχα αλλά και στις ευκαιρίες που είχε ο Κύπριος άσος στο τελευταίο 5λεπτο. Αδυνατεί να δημιουργήσει η Ομόνοια, δεν αποφεύγει ούτε τα λάθη στην αμυντική γραμμή.
49’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό αποχώρησε τραυματίας (κρατούσε το δικέφαλό του) και τη θέση του παίρνει ο Πίττας.
52’ Κίτρινη στον Μπρούνο Φελίπε για φάουλ στον Σαχάρ.
53’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Σέντρα του Μάθιους, από κοντά ο Μπρούνο Φελίπε με πλασέ έστειλε την μπάλα μόλις έξω!
58’ Μετά από κόρνερ, η μπάλα χτυπάει στον Αρτυματά με κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά αποκρούει ο Φαμπιάνο!
58’ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Σουτ από τον Κακουλλή εντός περιοχής, έξω!
59’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς που κάνει το ντεμπούτο του στη θέση του Μάταβζ.
61’ Νέα αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Αποχωρεί λόγω τραυματισμού ο Αρτυματάς, στη θέση του ο Πεϊμπέρνς.
62′ Μέσα και ο Μπα αντί του Κολ. Ντεμπούτο και για τον Μπα.
63’ Κίτρινη στον Βα.
64’ ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια με γυριστό σουτ του Μπεζούς στην περιοχή!
66’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Δυνατό σουτ του Πίττα εκτός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο!
73’ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Πάρκερ, Παπουλής και Ντίσκερουντ αντί Κακουλλή, Μίλετιτς και Χαραλάμπους.
73’ 2-0 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Ο Βα με σουτ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
79’ Εκτέλεση φάουλ από τον Λέζιακς, η κεφαλιά από τον Γιούστε η μπάλα στο δοκάρι!
80’ Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη για φάουλ στον Μπέζους που είναι η 2η και αποβάλλεται! Με δέκα ο Απόλλωνας!
85’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ρομπέρζ και Καμπράλ αντί των Βα και Ψύχα.
** Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+3’ Κεφαλιά του Γιούστε, απέκρουσε ο Δημητρίου.