Το ΑΠΟΕΛ το πάλεψε, δύο φορές… άγγιξε στο να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά δέχθηκε δύο γκολ από την Τζουργκάρντεν στο τελικό 3-2 και είπε αντίο στην Ευρώπη.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» πίστεψαν στην μεγάλη ανατροπή, προηγήθηκαν 2-0 στο α’ ημίχρονο με γκολ των Μάγκλιτσα (4’) και Μπλουμ (27’) και με τον κόσμο στο παιχνίδι (ξεπέρασαν τις 13 χιλιάδες) όλα έδειχναν ανατροπή.
Ακόμα και όταν ο Άντερσον μείωσε σε 2-1 στο 69ο λεπτό η πίστη δεν χάθηκε. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα, πέτυχε τρίτο γκολ με τον Μαρκίνιος στο 74’ αλλά το γκολ του Ασόρο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων… έκοψε τα φτερά του ΑΠΟΕΛ και έβαλε τέλος στο ευρωπαϊκό όνειρο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κονσταντίνοφ, Καρώ, Τσεπάκ (90+2′ Ηλία), Φεράρι (46′ Γουίλερ), Σαρφό, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο (80′ Θεοδώρου), Ντογκαλά (66′ Μαρκίνιος), Μπλουμ, Μάγκλιτσα.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου,  Γουίλερ, Γεωργίου

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ: Ζέτερστρομ, Γιόχανσον, Χίεν, Έκνταλ, Άντερσον (90′ Μπένγκστον), Φίντελ, Σάμποβιτς, Έρικσον, Ραντέτινατς, Εντβάρτσεμ (70′ Ασόρο), Βίκχέιμ (84′ Ντανιέλσον)
Στον πάγκο: Βασούτιν, Πίκορνελ, Λόφγκρεν, Ασόρο, Αντέμι, Μπαντά, Χόλμπεργκ,  Ντουμπούγια, Ντανιέλσον

ΓΚΟΛ: 7′ Μάγκλιτσα, 24′ Μπλουμ, 74′ Μαρκίνιος/69′ Άντερσον, 90+1′ Ασόρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπλουμ, Τσεπάκ, Θεοδώρου, Ντογκαλά, Βιγιαφάνες, Μάγκλιτσα, Κονσταντίνοφ/Εντβάρτσεμ, Σάμποβιτς
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 13.500

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόι Ρέινσρειμπερ (Ισραήλ)
Α’ ΒΟΗΘΟΣ: Νταβίντ Μπιντόν
Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Σάγκι Μετζάμπερ
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Ειτάν Σμουέλεβιτς

Έναρξη αγώνα…Περίπου 13.500 φίλαθλοι είναι στις εξέδρες.
Δείτε το βίντεο με την είσοδο των ποδοσφαιριστών στο γήπεδο:

2′ Πρώτη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό έβγαλε μαγική μπαλιά στον Μπλουμ ο οποίος κατέβασε την μπάλα, καθυστέρησε και το πλασέ του ήταν αδύναμο.
3′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλουμ.
7′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Μετά από κόρνερ του Σαρφό η προβολή του Καρώ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή ο Μάγκλιτσα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10′
Κίτρινη κάρτα στον Τσεπάκ.
18′ Λάθος από την Τζουργκάρντεν, ο Ντογκαλά βγήκε στο ένας εναντίον ενός, έκανε προσποίηση αλλά το σουτ του το απέκρουσε ο Ζέτερστρομ.
24′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπλουμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στα δίχτυα του Ζέτερστρομ.

31′ Κεφαλιά του Μπλουμ στα χέρια του Ζέτερστρομ.
33′ Μπαλιά του Σαρφό, κατέβασε ο Μπλουμ, έκανε το πλασέ υπό πίεση αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.
43′ Κίτρινη κάρτα στον Τιμ Μάνατζερ του ΑΠΟΕΛ Γιώργο Σαββίδη.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′ Χωρίς αλλαγές ο8ι δύο ομάδες…
53′ Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνες.
58′ Σέντρα του Ντογκαλά από αριστερά, προσπάθησε ο Μάγκλιτσα για την κεφαλιά, δεν την πήρε όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.
62′ Σέντρα του Φεράρι, κεφαλιά του Μπλουμ αδύναμη κατέληξε στην κατοχή του τερματοφύλακα.
65′ Απειλεί η Τζουργκάρντεν. Το σουτ του Βικχέιμ έφυγε λίγο έξω.
66′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Γουίλερ και Μαρκίνιος, πέρασαν εκτός οι Φεράρι και Ντογκαλά.
69′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνουν οι Σουηδοί με γκολ του Άντερσον.

74′ ΓΚΟΛ. 3-1. Πετυχαίνει τρίτο γκολ το ΑΠΟΕΛ και μπαίνει εκ νέου στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Σαρφό έβγαλε μαγική ασίστ στον Μαρκίνιος ο οποίος… τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

82′ Σουτ του Μπλουμ έξω.
90+1′ ΓΚΟΛ. 3-2. Μειώνει η Τζουργκάρντεν. Ο τερματοφύλακας των Σουηδών έστειλε την μπάλα στον Ασόσρο ο οποίος αφού άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.