Κρίμα και άδικο…
Έφτασε μέχρι τα πέναλτι η ΑΕΚ κόντρα στην Μίντζιλαντ αλλά οι Δανοί ήταν πιο εύστοχοι.
Η Μίντζιλαντς μετά το 1-1 του Χέρνινγκ και το 1-1 της «Αρένας» κατάφερε να φύγει νικήτρια με 4-3 στα πέναλτι και να βρεθεί στην επόμενη φάση του Champions League… χάνοντας τα εκατομμύρια.
Η ΑΕΚ θα συνεχίσει στο Europa League και θα βρει μπροστά της την Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Περισσότερα σε λίγο…

————————————————————————————————-

Περίπου 6.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες.
2′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για την Μίντζιλαντ. Ο Τσιλούφια έδωσε στον Ντρέγερ ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς.
4′ Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Όλαφσον.
5′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ πήγε σε κατά μέτωπο επίθεση αλλά πρόλαβαν και κάλυψαν την μπάλα οι αμυντικοί και ο τερματοφύλακας Όλαφσον την μάζεψε
6′Μακρινό δυνατό σουτ του Ονιεντίκα, ο Πίριτς μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.
7′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Παουλίνιο στον Φαράζ. Η επαναληπτική προβολή δεν έδειξε καμιά παράβαση.
9′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ. 1-0: Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Φαράζ έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε την μπαλιά, ο Ολατούντζι σηκώθηκε, έπιασε την γυριστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όλαφσον. (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
11′
Σέντρα-σουτ του Άντερσον, απέκρουσε ο Πίριτς.
12′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Μίντζιλαντ. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντρέγερ και ανενόχλητος ο Ντάλσγκαρντ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
21′
Μπέρδεμα στην άμυνα της Μίντζιλαντ, η μπάλα απομακρύνθηκε, έφρασε στα πόδια του Ροσάλες ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ έπρεπε να αντέξει στην πίεση της Μίντζιλαντ μετά το γκολ του Ολατούντζι που ήταν και το μοναδικό διάστημα όπου οι Δανοί ήταν καλύτεροι. Παρά την ισοφάριση η ΑΕΚ δείχνει να μην έχει πανικοβληθεί, να ελέγχει το παιχνίδι και να το έχει στα μέτρα της.
32′  Σουτ του Φαράζ, ο Ολατούντιζ προσπάθησε να βάλει την προβολή, δεν βρήκε την μπάλα και αυτή έφυγε κατευθείαν έξω.
34′  Τεράστια ευκαιρία για την Μίντζιλαντ. Ο Τσιλούφια έφυγε γρήγορα από αριστερά, είδε τον Ίσακσεν μόνο, του έδωσε την μπάλα, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.
35′ Στο 61%-39% η κατοχή της μπάλα για την ΑΕΚ.
40′ Ο Όλαφσον βγήκε πολύ μακριά από την εστία του για να προλάβει τον Ολατούντζι, η μπάλα κατέληξε στον Τρισκόφσκι ο οποίος δεν έκανε την καλύτερη επιλογή με τον τερματοφύλακα της Μίντζιλαντ μακριά από την εστία του και έστειλε την μπάλα έξω.
45′ Κεφαλιά του Ολαντούντζι χωρίς δύναμη στα χέρια του Όλαφσον.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
Με δύο αλλαγές αρχίζει το β’ ημίχρονο η Μίντζιλαντ. Σίστο και Ντιρ πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Τσιλούφια και Παουλίνιο.
50′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έκανε την μακρινή μπαλιά για τον Φαράζ όμως ο Όλαφσον βγήκε μακριά από την εστία του και απομάκρυνε την μπάλα.
65′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί Ολατούντζι και Άλντμαν αντί Φαράζ.
69′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι τον Ζουνίνιο της Μίντζιλαντ για δυνατό φάουλ στον Ράφα Λόπες.
73′ Αλλαγή για την Μίντζιλαντ. Στην θέση του Ζουνίνιο πέρασε ο Τιχόσεν.
84′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπρούνο Γκάμα πέρασε στην θέση του Γκιούρτσο.
86′ Ασυνεννοησία στην άμυνα της Μίντζιλαντ, ο Λόπες δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
90′ Καλό σουτ του Μπρούνο Γκάμα, η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος κανονικής διάρκειας…
Τα στατιστικά της κανονικής διάρκειας:

Το παιχνίδι οδηγείται στην ημίωρη παράταση…
Έναρξη παράτασης…
94′
Σουτ του Λουίς Γκουστάβο στα χέρια του Όλαφσον.
102′ Καλό σουτ του Άλντμαν, σε ετοιμότητα ο Όλαφσον απέκρουσε την μπάλα.
Τέλος α’ ημιχρόνου παράτασης…
Έναρξη β’ ημιχρόνου παράτασης…
109′
Καλό σουτ του Ρομό στα χέρια του Όλαφσον.
116′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Άλντμαν από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Όλαφσον.
117′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάμας πέρασε στην θέση του τραυματία Λόπες.