Ο Νικ Κύργιος ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Στέφανο Τσιτσιπά, επικρατώντας με 3-1 σετ (6-7, 6-4, 6-3. 7-6) στον τέταρτο γύρο του Wimbledon, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μπράντον Νακασίμα, ο οποίος νωρίτερα νίκησε με 3-0 σετ τον Ντανιέλ Γκαλάν.
Το παιχνίδι είχε αρκετή διάρκεια, αλλά και ένταση. Ο Κύργιος είχε ανοίξει έντονο διάλογο με τον διαιτητή σε μεγάλο κομμάτι της διάρκειας του αγώνα, ενώ διαμαρτυρήθηκε έντονα για το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς πέταξε ένα μπαλάκι προς την εξέδρα και δεν δέχθηκε παρατήρηση.
Ο Ελληνοαυστραλός σέρβιρε εξαιρετικά, είχε πολύ καλό ποσοστό ειδικά στα πρώτα σερβίς στο τέλος πήρε τη νίκη, μετά από αγώνα τουλάχιστον τριών ωρών. Ο Κύργιος ανησύχησε άπαντες στο court, όταν έπεσε και έπιανε το ισχίο του αριστερού του ποδιού στο πρώτο game του τέταρτου σετ, ωστόσο σηκώθηκε και συνέχισε κανονικά το ματς.