Κρίμα… Η Κύπρος αν και προηγήθηκε με 2-0 της Β. Ιρλανδίας εκτός έδρας για την 4η αγωνιστική του Nations League, δεν άντεξε και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς ισοφαρίστηκε στο 90+4’. Τα δύο γκολ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήσας πέτυχε στο 32’ και στο 51’ ο Κακουλλής, ενώ μείωσε προσωρινά ο Μακνάιαρ στο 77’, πριν να έρθει στο 90+4’ ο Έβανς, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε τη γραμμή, αφού πρώτα βρήκε στο δοκάρι, για να γράψει το τελικό 2-2.
Στο 90+5′ ο Χριστοφή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ του δεν μέτρησε.
Μετά τη νέα μεταξύ τους ισοπαλία, η Εθνική μας ισοβαθμεί με τη Β. Ιρλανδία στους 2 βαθμούς.

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Mπάρακλαφ): Γκάρσον, Έβανς, Μπράουν, Μπάλαρντ, Σπένσερ (69′ Μπράντλεϊ), Λέιβερι (59′ Γουάιτ), Μακνάιαρ, Ντέιβις, Τσαλρς (59′ Τόμπσον), Μακμέναμιν (69′ Μαγκίν), Λάφερτι (Ντ. Τσαρλς).
Στον πάγκο: Σάουθγουντ, Κλαρκ, Λέιν, Τσ. Μακάν, Μακάλμοντ, Α. Μακάν, Ντόνελι.
ΚΥΠΡΟΣ (Κωστένογλου): Χριστοδούλου, Αρτυματάς, Γκόγκιτς, Λαΐφης (68′ Ν. Ιωάννου), Πίττας (46′ Φιλιώτης), Τζιωνής (58′ Παπουλής), Κάστανος, Χάμπος, Παναγιώτου, Χριστοφή, Κακουλλής (78′ Κατελάρης).
Στον πάγκο:  Μιχαήλ, Toύμπας, Αντωνιάδης, Σατσιάς, Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Κορρέα, Λοΐζου.

ΣΚΟΡΕΡ: Μακνάιαρ 71′  Έβανς 90+4′ / Κακουλλής 32′, 51′
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντέιβις / –

Διαιτητής: Ρικάρντο Ντε Μπούργος (Ισπανία)
Βοηθοί: Ρομπέρτο Ντε Παλομάρ, Γιον Νούνιεζ (Ισπανία)
Τέταρτος: Αντριάν Κορδέρο (Ισπανία)
VAR: Χοσέ Λουίς Μουνουέρα (Ισπανία)
AVAR: Πάου Θερβιάν Ντεβίς (ΙΣΠΑΝΙΑ)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ Ζήτησαν πέναλτι οι Βορειοϊρλανδοί σε πτώση του Μακνάιρ, «παίζεται» από τον Ισπανό ρεφ.
11′ Σέντρα του Μακμέναμιν, διώχνει ο Λαΐφης.
24′ Καλή στιγμή για την Κύπρο. Παράλληλο γύρισμα του Παναγιώτου, η μπάλα περνάει απ’ όλους.
25′ Σουτ του Χάμπου, άστοχο.
32′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κακουλλής με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, ανοίγει το σκορ.

37′ Ο Χριστοδούλου διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ντέιβις.
43′ Σωτήρια απόκρουση του Χριστοδούλου, με τα πόδια, σε πλασέ του Μακμέναμιν.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Β. Ιρλανδία, όμως χωρίς να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Η Κύπρος ισορρόπησε το ματς στο 20ο λεπτό, και κατάφερε μάλιστα, να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0,μέσα από μια (στημένη) φάση. Ο Κακουλλής στο 32’ σκόραρε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, πετυχαίνοντας επιτέλους το πρώτο γκολ της Εθνικής στο φετινό Nations League. Μετά το τέρμα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, όμως, ο Χριστοδούλου είχε την «απάντηση» και κράτησε το 0 στο ημίχρονο.

Αλλαγή για την Κύπρο. Φιλιώτης αντί Πίττα.
51′ ΓΚΟΛ 0-2.
Ο Χριστοφή έδωσε στον Τζιωνή, αυτός γύρισε και ο Κακουλλής από κοντά, σε ανυπεράσπιστη εστία, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.  Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR.

58′ Αλλαγή για την Κύπρο. Παπουλής στη θέση του Τζιωνή.
59′ Διπλή αλλαγή για τη Β. Ιρλανδία. Γουάιτ και Τόμπσον μέσα, Λέιβερι και Τσαρλς εκτός.
64′ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά του Σπένσερμ η μπάλα βρίσκει στον Παναγιώτου.
68′ Κίτρινη στον Ντέιβις.
68′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Ν. Ιωάννου παίρνει τη θέση του Λαΐφη.
69′ Τριπλή αλλαγή για την Β. Ιρλανδία. Οι Μαγκίν, Ντ. Τσαρλς και Μπράντλει αντικαθιστούν τους Μακμέναμιν, Λάφερτι και Σπένσερ.
71′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μακνάιαρ επωφελήθηκε από τις κόντρες και μειώνει με πλασέ από κοντινή απόσταση.
77′ Πιέζουν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι. Σουτ του Ντ. Τσαρλς, πέφτει και απομακρύνει ο Χριστοδούλου.
77′ Δοκάρι για τη Βόρειο Ιρλανδία με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μαγκίν.
78′ Κατελάρης στη θέση του Κακουλλή.
88′ Κεφαλιά του Μπάλαρντ, άουτ.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Έβανς με κοντινή κεφαλιά ισοφαρίζει…
90+5′ Ο Χριστοφή σκοράρει, όμως είναι σε θέση οφσάιντ.