Ομόνοια και Ολυμπιακός συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο ΓΣΠ, στο τελευταίο παιχνίδι τους στο φετινό πρωτάθλημα. Όλα κρίθηκαν στο τέλος του αγώνα, με τους «πράσινους» να ανοίγουν το σκορ στο 85’ με τον Ανδρέα Σάββα και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάλι, με το VAR να επικυρώνει το γκολ που αρχικά είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ. Για τον Ολυμπιακό τελείωσε η σεζόν, με την Ομόνοια να στρέφει πλέον αποκλειστικά την προσοχή της στον τελικό του κυπέλλου!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ:
Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Ψάλτης (66′ Σάββα), Γιούστε (78′ Παναγιώτου), Λανγκ, Μπασιρού (46′ Ασημένος), Χαραλάμπους (61′ Γουΐλσον), Ζαχαρίου (66′ Τσέποβιτς), Μποτεάκ, Ασάντε (66′ Λοβέρα), Κακουλλής.
Στον πάγκο: Ουζόχο, Χοράτσκα, Σέχου, Ευαγγέλου, Παναγιώτου, Ασημένος, Χρίστου, Σάββα, Λοβέρα, Παπουλής, Τσέποβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Σαμπίνια (73′ Καραγιάννης), Μποβέδα, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης (46′ Σάλι), Πεχλιβάνης, Σάββα (46′ Τιάγκο), Κονφέ, Ντιανέ, Νάνι, Χαραλάμπους (73′ Φώτη).
Στον πάγκο: Κόβατς, Φώτης, Ανδρονίκου, Σάλι, Μιχαήλ, Γουίλσον, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Δημητρίου, Πολυκάρπου, Καϊάφας, Τιάγκο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαρίου για φάουλ στον Σάββα.
16’ Κίτρινη κάρτα στον Κονφέ για φάουλ στον Μποτεάκ.
20’ Σέντρα του Ζαχαρίου από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Πεχλιβάνης.
26′ Πέναλτι για την Ομόνοια. Για ανατροπή του Ασάντε από τον Σαμπίνια.
28′ Παίρνει πίσω την απόφασή του ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR, δίνει φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής και κίτρινη στον Σαμπίνια.
42’ Σέντρα του Μποτεάκ, δεν πρόλαβε ο Κακουλλής.
** Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-2 (1-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-3
ΚΑΤΟΧΗ: 57-43%

46’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τιάγκο και Σάλι αντί Σάββα και Ευτυχίδη.
46’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ασημένος αντί Μπασιρού.
54’ Σουτ του Χριστοδούλου, έξω.
56’ Σουτ του Τιάγκο, έξω.
57’ Γύρισμα του Μποτεάκ στην περιοχή, ο Κακουλλής από κοντά με σουτ έστειλε την μπάλα έξω στη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς.
57’ Σουτ του Τιάγκο, απέκρουσε ο Κυριακίδης.
61’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γουΐλσον στη θέση του Χαραλάμπους.
66’ Τριπλή αλλαγή από Λένον! Λοβέρα, Τσέποβιτς και Σάββα αντί Ασάντε, Ζαχαρίου και Ψάλτη.
71’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Τσέποβιτς από κοντά στην περιοχή έστειλε την μπάλα έξω!
73’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καραγιάννης και Φώτη αντί Χριστοδούλου και Σαμπίνια.
78’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Παναγιώτου αντί Γιούστε.
85’ 1-0 Η ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο νεαρός Ανδρέας Σάββα με πλασέ από κοντά στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
90+2’ Ο Σάλι σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
90+3’ 1-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Μετράει τελικά το γκολ του Σάλι έπειτα από υπόδειξη του VAR!