Μετά από 20 ολόκληρα χρόνια, ο Εθνικός είναι ξανά στον τελικό κυπέλλου! Η ομάδα της Άχνας, νίκησε και στη ρεβάνς την ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 3-1 στο Δασάκι και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον τελικό, για πρώτη φορά μετά το 2002, όπου θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια!
Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι στο 19’, ωστόσο ο Ζάκπα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60’, με την ΑΕΚ να μένει με δέκα παίκτες στο 82’ λόγω αποβολής του Τάντι με απευθείας κόκκινη κάρτα! Ο Εθνικός… χτύπησε άλλες δύο φορές στις καθυστερήσεις με τον Ζάκπα και τον Κουντόμπιακ στο 93’ και στο 96’ αντίστοιχα, παίρνοντας με θριαμβευτικό τρόπο την πρόκριση στον τελικό!

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας, Περατικός, Ταράσοφς, Άμπραχαμ (78′ Κ.Ηλία), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (71′ Κυπριανού), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (86′ Ντόλεζαλ), Ζάκπα.
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλέουσκι, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία, Ντόλεζαλ, Κυπριανού, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.
ΑΕΚ: Τούμπας, Ροσάλες (45′ Τάντι), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (68′ Νταρμπισάιαρ), Λουΐς Γκουστάβο, Εσπινόσα, Φαράζ (81′ Ολατούντζι), Γκιούρτσο (68′ Αλτμαν), Τρισκόφσκι, Ρόμο.
Στον πάγκο: Λεάλ, Τάντι, Ακοράν, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναδέρο, Νταρμπισάιαρ, Ναούμ, Άλτμαν.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόρουπετς, Κουντόμπιακ, Βοϊτκόφσκι, Ζάκπα / Ρόμο, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Τάντι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τάντι (82′)
ΣΚΟΡΕΡ: Ζάκμπα (60′, 90+3′), Κουντόμπιακ (90+6′) / Τρισκόφσκι (19′, πέν.)

Έναρξη αγώνα.
2’ Πρώτη καλή φάση στο ματς για την ΑΕΚ! Πλασέ του Γκιούρτσο στην περιοχή, έξω!
7’ Ο Τούμπας γλίστρησε στο ύψος της περιοχής, αλλά ο Μάζουρεκ δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός.
11’ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρόμο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος, ο Φαράζ μπήκε στη φάση αλλά ο Χριστοδούλου πρόλαβε να αποκρούσει.
12’ Νέα καλή φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Γκαρσία μετά από εκτέλεση φάουλ, έξω.
15’ Σέντρα του Ροσάλες, πλασέ του Ρόμο, έξω. Ζητάει πέναλτι η ΑΕΚ για ανατροπή του Ρόμο από τον Ταράσοφς, εξετάζεται η φάση από τον VAR.
17’ O διαιτητής πάει στο on-field review να εξετάσει τη φάση. Φαίνεται καθαρά ότι ο αμυντικός του Εθνικού βρίσκει τον Ρόμο.
18’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
19’ 0-1 H AEK! Ο Τρισκόφσκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα!
20’ Κίτρινη κάρτα στον Ρόμο.
25’ Σουτ από τον Γκιούρτσο, έξω.
29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ζάκπα από τη μικρή περιοχή, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όπως ούτε ο Βοϊτκόφσκι στη συνέχεια με τον Τούμπα να μαζεύει!
35’ Κίτρινη κάρτα στον τεχνικό του Εθνικού Αλεξέι Ράζντραχ για διαμαρτυρία.
45’ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ροσάλες αποχωρεί λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Τάντι.
** Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+4’ Κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς, έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-5 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 44-56%
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Δασάκι. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 19’. Ο Εθνικός προσπάθησε να ισορροπήσει στο τελευταίο τέταρτο, έχοντας τη δική του μεγάλη ευκαιρία στο 29’ με τους Ζάκπα και Βοϊτκόφσκι.

** Ο Γκόρουπετς έχει δεχθεί κίτρινη κάρτα, κάτι που γνωστοποιήθηκε με την έναρξη του β’ ημιχρόνου.
50’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ρόμο βγήκε μόνος απέναντι από τον Χριστοδούλου, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε!
50’ Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ του Εσπινόσα, μόλις έξω!
53’ Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς για φάουλ στον Μάζουρεκ.
55’ Κίτρινη στον Γκαρσία για φάουλ στον Μάζουρεκ.
56’ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Φαράζ, έξω!
60’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Ο Ζάκπα με κεφαλιά στην περιοχή προλαβαίνει τον Τούμπα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
64’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Περατικό και βγήκε έξω σε κόρνερ!
68’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Άλτμαν και Νταρμπισάιαρ αντί Άνχελ Γκαρσία και Γκιούρτσο.
71’ Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Κυπριανού στη θέση του Ιωάννου.
72’ Κίτρινη στον Τάντι για φάουλ στον Μάζουρεκ.
78’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Κωνσταντίνος Ηλία στη θέση του Άμπραχαμ.
78’ Κίτρινη στον Κουντόμπιακ για τράβηγμα στον Άλτμαν.
81’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολατούντζι αντί του Φαράζ.
82’ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΑΝΤΙ με απευθείας κόκκινη! Για τράβηγμα της φανέλας του Κ.Ηλία ενώ έβγαινε σε πλεονεκτική θέση για γκολ! Με δέκα η ΑΕΚ!
85’ Κίτρινη στον Βοϊτκόφσκι.
86’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ αντί του Βοϊτκόφσκι.
88’ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ζάκπα έκανε το πλασέ από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση στην περιοχή, ο Τούμπας έδιωξε σε κόρνερ!
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+3’ 2-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Ο Ζάκπα και πάλι, με πλασέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Κίτρινη στον σκόρερ γιατί έβγαλε τη φανέλα του.
90+5’ Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο Μπαντία!
90+6’ 3-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Με πλασέ του Κουντόμπιακ στην περιοχή!