Σε ένα επικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Μπαρτσελόνα επικράτησε για ακόμα μία φορά της Ρεάλ Μαδρίτης με 108-97.
Η φάση της αναμέτρησης ήταν αυτή που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, καθώς με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με έναν πόντο, σφυρίχτηκε φάουλ υπέρ του Σανλί στη διεκδίκηση του ριμπάουντ με τον Πουαριέ και με 1/2 βολές, του Τούρκου διαμορφώθηκε το 89-89.
Εκεί η Μπαρτσελόνα, παρά την αποβολή του Μίροτιτς πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις και πήρε τελικά τη νίκη με 108-97.
Πρώτος σκόρερ ο Λαπροβίτολα με 20 πόντους, με τους Σμιτς, Έξουμ, Μίροτιτς και Σανλι να προσθέτουν από 18, 16, 14 και 10 ανίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ είχε επίσης πολυφωνία στην επίθεση, με τον Ντεκ να έχει 17 πόντους, τους Πουαριέ, Ταβάρες 14, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γιαμπουσέλι (13π.), Χάνγκα (11π.) και Γιουλ (10π.).