Τριάρα παραμονής για τον Ολυμπιακό! Με δύο γκολ του Σάλι (9’, 22’) και ένα απίστευτο τέρμα από τον Μακρή με ψαλιδάκι, επικράτησε της Ομόνοιας με 3-0 για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης. Οι πράσινοι αν και έπαιζαν με τους μαυροπράσινους, το μυαλό τους ήταν στον επαναληπτικό με την ΑΕΛ, και πρέπει να «πετάξουν» αυτή την εμφάνιση, αφού δεν υπάρχει κάτι να κρατήσουν…
Στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς, βρήκε δύο γκολ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάλι. Ο Καμερουνέζος σκόραρε δις στο 9’ και στο 22’ με πέναλτι. Το 1-0 ήρθε στο 9′ με κοντινό πλασέ του Σάλι, έπειτα από ασταθής απόκρουση του Φαμπιάνου σε σουτ του Μανρικίκε. Στο 19’ οι μαυροπράσινοι, διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Παναγιώτου από προσπάθεια του Πεχλιβάνη. Στην αρχή ο ρεφ, Θωμάς Χατζηβασιλείου έδειξε να συνεχιστεί το ματς, αλλά, ο VAR, Χρυσοβαλάντης Θεουλή, είχε αντίθετη άποψη και έστειλε τον διαιτητή στο on field review. Εκεί, ο διαιτητής, έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Σάλι να ευστοχεί και να γράφει το 2-0 στο 22’, σκορ το οποίο οδήγησε τις ομάδες στα αποδυτήρια. Η Ομόνοια, ήταν χωρίς φαντασία, αργή και δεν είχε απειλήσει. Έτσι, ο Νιλ Λένον έβαζε συχνά τις φωνές στους παίκτες του, αφού δεν ήταν ευχαριστημένος με τα όσα έβλεπε.
Στην επανάληψη, οι (τυπικά) γηπεδούχοι, όχι μόνο δεν δέχθηκαν γκολ αλλά ο Μακρής πέτυχε το… τέρμα της χρονιάς! Στο 69’ ο Νάνι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κύπριος μεσοεπιθετικός, με ψαλιδάκι διαμόρφωσε, με απίθανο τρόπο το τελικό 3-0.
Οι πράσινοι, είχαν την ευκαιρία να μειώσουν με τον Μάταβς από τα 11 βήματα, αλλά ο Μολ, στη μοναδική φορά που χρειάστηκε, απόκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Σλοβένου στράικερ.
Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε στους 29 βαθμούς και πήρε σημαντική ανάσα, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 36.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τούτιτς): Μολ, Σαμπίνια (84′ Γουακάσο), Μουκτάρης, Σάλι, Μακρής (78′ Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο (62′ Χαραλάμπους)
Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Μποβέδα, Ανδρονίκου, Γκουστάβο, Γουίλσον, Ευτυχίδης, Ντιανέ, Μανιάς, Χαραλάμπους
ΟΜΟΝΟΙΑ (Λένον): Φαμπιάνο, Λανγκ, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίκο (55΄Λέζιακς), Μιξ (55′ Μπασιρού), Χάμπος, Μποτεάκ (70′ Κακουλλής), Ασάντε (55′ Λοΐζου), Παπουλής (70′ Λοβέρα), Μάταβς

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ ΓΚΟΛ 1-0
. Ο Μανρίκε έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο έδιωξε ασταθώς, και στην επαναφορά ο Σάλι, από κοντινή θέση, πλάσαρε για να ανοίξει το σκορ.
14′ Σουτ του Κονφέ, ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.
19′ Φωνές του Ολυμπιακού για χέρι του Παναγιώτου σε σουτ του Πεχλιβάνη. Η φάση εξετάζεται από το VAR.
21′ Πάει στο on field review o ρεφ, Θωμάς Χατζηβασιλείου, αφού ο VAR, Χρυσοβαλάντης Θεουλή, είχε αντίθετη άποψη.
22′ Δίνεται πέναλτι για τον Ολυμπιακό
και κίτρινη στον Παναγιώτου.
22′ ΓΚΟΛ 2-0.
Ο Σάλι ευστοχεί και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
26′ Κίτρινη στον Ασάντε.
33′ Ο Νάνι διώχνει σε κόρνερ μπροστά από τον Γιούστε, την εκτέλεση φάουλ του Κίκο.
34′ Κεφαλιά του Μάταβς, άστοχη.
41′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Κυριάκου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΣΧΟΛΙΟ:
Τρομερός ο Ολυμπιακός στα πρώτα 45 λεπτά του ματς κόντρα στην Ομόνοια για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0. Οι μαυροπράσινοι, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σάλι που πέτυχε και τα δύο γκολ (9’, 22’ πεν) ήταν ανώτεροι από το τριφύλλι στο α’ μέρος, έχοντας, μάλιστα, την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Οι πράσινοι, όσο κι αν προσπάθησαν δεν απείλησαν και ο Νιλ Λένον, ουκ ολίγες φορές έβαλε τις φωνές στους παίκτες του, αφού δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος με τα όσα είδε και θα έχει πολλά να πει στους ποδοσφαιριστές του.ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
49′ Κίτρινη στον Μιξ.
55′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μπασιρού, Λοΐζου και Λέζιακς, αντί των Μιξ, Ασάντε και Κίκο.
56′ Κεφαλιά του Μακρή, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.
62′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τιάγκο αφήνει τη θέση του στον Χαραλάμπους.
69′ ΓΚΟΛ 3-0. Φοβερή γκολάρα με ψαλιδάκι από τον Μακρή, μετά από σέντρα του Νάνι!
70′ Κίτρινη στον Μακρή γιατί έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς.
70′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής και Λοβέρα μέσα, Μποτεάκ και Παπουλής έξω.
73′ Πρώτο σουτ στο ματς για την Ομόνοια. Ο Μολ έδιωξε την προσπάθεια του Λοβέρα.
78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα αντί Μακρή.
83′ Πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα του Χαραλάμπους πάνω στον Κακουλλή. Ο VAR, Χρυσοβαλάντης Θεουλή είχε αντίθετη άποψη από τον ρεφ Θωμά Χατζηβασιλείου, που έδειξε να συνεχιστεί το ματς, και φώναξε τον διαιτητή να δει τη φάση στο on field revew. Εκεί, ο Κύπριος ρεφ, έδειξε το σημείο του πέναλτι.
84′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Γουακάσο εντός, εκτός ο Σαμπίνια.
85′ Ο Μολ αποκρούει εντυπωσιακά το πέναλτι του Μάταβς!
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.