Ο προτελευταίος αγώνας της κανονικής περιόδου βρήκε τους Μπακς στο Ντιτρόιτ, απέναντι στους 14ους της Ανατολικής Περιφέρειας, Πίστονς. Οι πρωταθλητές δεν “έκαψαν” το ματς, κατέβασαν full ρόστερ (μοναδική απουσία ο τραυματίας στο ισχίο Γκρέισον Άλεν), έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι δεν τους ενδιαφέρει να επιλέξουν αντίπαλο στον πρώτο γύρο των playoffs, άλλωστε αυτό έκαναν και πέρυσι όταν “πήραν” τους Μαϊάμι Χιτ και τους σκούπισαν, επικράτησαν με 131-101 και συνεχίζουν για την τελευταία αποστολή, αυτή στο Κλίβελαντ απέναντι στους Καβαλίερς. Όσο για τα σενάρια; Είναι μόλις τρία.

Στο 51-30 ανέβηκαν οι Μπακς (27-14 εντός και 24-16 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει συντήρηση/διαχείριση δυνάμεων, να μην ασχολείται ούτε στο ελάχιστο με την μάχη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ και να ψάχνει τρόπους για να δώσει σουτ και ρυθμό σε όσους βρίσκονται γύρω του. Γέμισε την στατιστική του με 30 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/13 βολές), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 27:41, πάτησε το γκάζι όταν ένιωσε ότι μπορούσε να σκοράρει, δημιούργησε απίθανες φάσεις, σε μια βραδιά που είχε χαμηλό δείκτη δυσκολίας για το επίπεδό του. Ο Μπρουκ Λόπεζ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις (17 πόντοι, 4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα σε 21 λεπτά), οι Χόλιντεϊ – Μίντλετον πήγαν συντηρητικά, ο Μπόμπι Πόρτις ήταν ασύγκριτος στο ριμπάουντ και οι πρωταθλητές έδειξαν σε πραγματικά καλή κατάσταση την περίοδο που πρέπει.

Στο 23-58 έπεσαν οι Πίστονς (13-28 εντός και 10-30 εκτός έδρας), που δεν μπορούν να πέσουν στην τελευταία θέση, αλλά δεν μπορούν και να ανέβουν στην 13η. Ο Κέιντ Κάνινγχαμ προσπάθησε, αλλά δεν του βγήκε το παιχνίδι, ο Σαντίκ Μπέι έβρισκε σίδερο όλη νύχτα, ο Κέλι Ολίνικ έφθειρε τους αντιπάλους του και σκόραρε από την γραμμή των βολών, κορυφαίος όλων ήταν όμως ο βετεράνος παγκίτης Ρόντνι ΜακΓκρούντερ που σκόραρε 26 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές) στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Το Ντιτρόιτ μπήκε στο ματς με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο και με 0/14 τρίποντα, για να γράψει αρνητικό ρεκόρ στη σεζόν σε όλο το NBA πριν βρει τα πατήματά του και τουλάχιστον παρουσιάσει μία αξιοπρεπή εικόνα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στον τελευταίο αγώνα της σεζόν οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ (10/4 στις 22:30).

Ο αγώνας

Σοβαροί και με αποφασιστικότητα, οι Μπακς μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έχτισαν προβάδισμα δέκα πόντων (12-2) μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Γιάννη να έχει τέσσερις πόντους από 4/4 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο. Πήγαν και στο +15 (19-4) στα μέσα της περιόδου, την έκλεισαν στο +22 (30-8) και κράτησαν τους γηπεδούχους στα 3/21 σουτ (0/14 τρίποντα) σε μια βραδιά που έμοιαζε να έχει έναν πρωταγωνιστή και έναν κομπάρσο χωρίς όρεξη να βοηθήσει. Οι οκτώ πόντοι του Ντιτρόιτ ήταν η χειρότερη επίδοση σε πρώτο δωδεκάλεπτο σε όλο το NBA για την φετινή σεζόν, με τον Πόρτις να έχει εννέα ριμπάουντ.

Με τους Πίστονς να… παίρνουν ξαφνικά φωτιά, να σκοράρουν 21 πόντους σε τέσσερα λεπτά και να μειώνουν από τους 22 στους οκτώ, το κοινό ενθουσιάστηκε, όμως ο Μίντλετον ήταν εκεί για να ηγηθεί. Έβαλε πέντε σερί για το 34-50 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν άφησε τον εξαιρετικό παγκίτη Ρόντνι ΜακΓκρούντερ να πιέσει περισσότερο την ομάδα του μέχρι το 38-56 του ημιχρόνου. Οι Μπακς έκαναν, ξεκάθαρα, συντήρηση και διαχείριση των δυνάμεών τους, τα 6/20 τρίποντα δεν ήταν η επίδοση που ήθελαν, σίγουρα όμως δεν πιέζονταν και δεν είχαν δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης.

Ένα γρήγορο 12-4 σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα του β’ μέρους έβαλε τους Μπακς στο +26 (68-42), με τον Μπουντενχόλζερ να βλέπει ακριβώς αυτό που ήθελε. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλή άμυνα κοντά στο καλάθι, τον Αντετοκούνμπο αποτελεσματικό χωρίς να πατάει το… τούρμπο (γκολ-φάουλ για το 44-73 και δεύτερο γκολ-φάουλ για το 44-76) και την τρίτη περίοδο να “βγαίνει” χωρίς οι γηπεδούχοι να έχουν πετύχει τους δικούς τους στόχους. Το 68-90 δεν άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας στους Πίστονς, δεν ήταν υπερβολικά μεγάλο για να είναι το Μιλγουόκι ήσυχο, σίγουρα πάντως ήταν αρκετά καλό.

Ο Γιάννης έμεινε στο παρκέ στις αρχές της τέταρτης, άλλωστε είχε πάρει μόλις 23 λεπτά, για να βάλει εύκολα καλάθια για το 73-97, για να καθαρίσει τα ριμπάουντ, για να πασάρει απίθανα στην καρδιά της ρακέτας και στο τρίποντο, για να ξεδιπλώσει όλο το ρεπερτόριό του. Σκόραρε και γκολ-φάουλ για το 78-105 στα εννέα πριν από το φινάλε, έφτασε τους 28 από 14 προσπάθειες, κάρφωσε επικά για την τριαντάρα και στη συνέχεια αποχώρησε έχοντας κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-30, 38-56, 68-90, 101-131

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Ντουέιν Κέισι): Λίβερς, Μπέι 20 (5/7 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 4/4 βολές), Στούαρτ 5 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Χέιζ 6 (3/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνινγχαμ 14 (6/18 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Ολίνικ 17 (8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κι 5, Τζάκσον 3 (1/8 σουτ), ΜακΓκρούντερ 26 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Έντουαρντς 5 (1)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 15 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεζ 17 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάθιους 9 (4/4 δίποντα), Χόλιντεϊ 10 (9 ασίστ), Πόρτις 8 (15 ριμπάουντ), Χιλ 10 (1), Κόνατον 10 (2), Κάρτερ 3 (1), Ιμπάκα 8 (4/4 δίποντα), Γουίγκιντον 2, Νουόρα 1, Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Μαμουκελασβίλι 2, Τάκερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντιτρόιτ Πίστονς: 25/42 δίποντα, 10/48 τρίποντα, 21/23 βολές, 52 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 39/64 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 20/23 βολές, 59 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ