Με γκολ του Ανδρόνικου Κακουλλή στο 80ο λεπτό η Ομόνοια επικράτησε 1-0 του Εθνικού Άχνας στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της β’ φάσης στο β’ γκρουπ, επέστρεψε στις νίκες και… σπρώχνει την ομάδα της Άχνας στην β’ κατηγορία.
Η ομάδα της Άχνας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχασε ευκαιρίες με πρωταγωνιστή στον Ζάκπα αλλά μια έμπνευση του Λοίζου να δώσει και απίστευτη ασιστ και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Κακουλλή δέκα λεπτά πριν το φινάλε έκριναν την αναμέτρηση.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν.Λένον): Κυριακίδης, Κίκο, Λανγκ, Παναγιώτου, Χούμποτσαν (57′ Σέχου), Χαραλάμπους, Μπασιρού (46′ Ντίσκερουντ), Χρίστου (57′ Λοίζου), Μποτεάκ (81′ Σάββα), Λοβέρα (73′ Παπουλής), Κακουλλής
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Λέζιακς, Ευαγγέλου, Γιούστε, Ασημένος, Παπουλής,  Μάταβς

ΕΘΝΙΚΟΣ (Α.Ράζντραχ): Χριστοδούλου, Άδωνη, Περατικός, Άμπραχαμ, Μ. Ηλία (90+1′ Ελουντού), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Ιωάννου, Μάζουρεκ (59′ Ντόλεζαλ), Ντούρις
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαουλέβσκι, Πηλέας, Κ. Ηλία, Κυπριανού, Βοϊτκόφσκι, Ταράσοβς, Κουμής.

Δείτε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση:

8′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ζάκπα μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας από θέση μέσα δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη.
-Περίπου 1.300 οπαδοί βρίσκονται στις εξέδρες του ΓΣΠ.
11′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ζάκπα από δεξιά, έδιωξε ο Παναγιώτου.
13′ Κίτρινη κάρτα στον Μάριο Ηλία για δυνατό φάουλ στον Κίκο.
31′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ζάκπα μπήκε από δεξιά, δεν έκανε το κοντρόλ όπως θα ήθελε και το πλασέ του έφυγε έξω.
33′ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους για δυνατό φάουλ στον Κουντόμπιακ.
35′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ωραία μπαλιά από τον Λοβέρα, ο Μποτεάκ έπιασε το σουτ στη κίνηση και έστειλε την μπάλα έξω.
45′ Απευθείας φάουλ του Μποτεάκ, συρτό στα χέρια του Χριστοδούλου.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου
46′
Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Μπασιρού πέρασε ο Ντίσκερουντ.
57′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Σέχου και Λοίζου πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Χούμποτσαν και Χρίστου.
59′ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ πέρασε στην θέση του Μάζουρεκ.
70′ Κερδίζει πέναλτι η Ομόνοια. Ο Άδωνη ανέτρεψε τον Μποτεάκ και αμέσως ο Θεουλή έδειξε την άσπρη βούλα. Ο διαιτητής ενημερώθηκε από το VAR και άλλαξε απόφαση δίνοντας φάουλ εκτός περιοχής.
76′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Από κοντά και πάλι ο Ζάκπα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη.
77′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Γκόρουπες βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μποτεάκ και έδιωξε σε κόρνερ.
83′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Η ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Λοίζου βρήκε ωραία τον Κακουλλή ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.