Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό στην «Αρένα», επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στο Δασάκι την επόμενη Τετάρτη!
Η ομάδα της Άχνας είχε σωστό πλάνο, χτύπησε στις αδυναμίες της ομάδας της Λάρνακας, η οποία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και πλέον έχει μεγάλο εμπόδιο μπροστά της για να περάσει στον τελικό του κυπέλλου.
Ο Ταράσοφς άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό στο 24’, με τον Τόμοβιτς να ισοφαρίζει στο 35’ αλλά ο Ντούρις είπε την τελευταία λέξη στο 54’, δίνοντας με το γκολ του το «διπλό» στην ομάδα του μέσα στη Λάρνακα!
ΑΕΚ: Τούμπας, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Γκαρσία (84′ Ναούμ), Λουΐς Γκουστάβο, Μάμας (77′ Νταρμπισάιαρ), Ακοράν (56′ Εσπινόσα), Φαράζ (77′ Τάντι), Άλτμαν (56′ Ρόμο), Τρισκόφσκι.
Στον πάγκο: Λεάλ, Τάντι, Ρόμο, Λαμπόικο, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Χριστοφόρου, Νταρμπισάιαρ, Ναούμ, Γκιούρτσο.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Άμπραχαμ, Kουντόμπιακ, Ιωάννου, Μάζουρεκ (78′ Ντόλεζαλ), Βοϊτκόφσκι (57′ Ζάκπα), Ντούρις (90+5′ Μ.Ηλία).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλέουσκι, Περατικός, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Κυπριανού, Κουμής, Ελουντού.
ΣΚΟΡΕΡ: Τόμοβιτς (35′) / Ταράσοφς (24′), Ντούρις (54′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία / Ντούρις (2η), Μάζουρεκ, Κουντόμπιακ, Άδωνη (2η), Χριστοδούλου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

** Τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Φοίβου Βωβίδη.
14’ Κίτρινη κάρτα στον Άνχελ Γκαρσία για φάουλ στον Βοϊτκόφσκι.
15’ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Έγινε η σέντρα από τον Βοϊτκόφσκι, ο Ντούρις ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά ο Μιλίτσεβιτς πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ!
16’ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό! Από το ένα μέτρο ο Ντούρις έκανε το πλασέ και… κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω!
18’ Σουτ από τον Λουΐς Γκουστάβο, απέκρουσε ο Χριστοδούλου.
19’ Κίτρινη κάρτα στον Ντούρις για αγκωνιά.
21’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ γύρισε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος από καλή θέση έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο κι απέκρουσε ο Χριστοδούλου.
23’ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάζουρεκ γύρισε στον Ντούρις, ο οποίος έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνάει μόλις έξω!
24’ 0-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Εκτέλεση φάουλ από τον Πηλέα, ο Άδωνη γύρισε στην περιοχή και ο αφύλακτος Ταράσοφς έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα!
ΣΧΟΛΙΟ: Σε κάθε του επίσκεψη στην περιοχή της ΑΕΚ ο Εθνικός ήταν επικίνδυνος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ταράσοφς, με τους γηπεδούχους να αμύνονται με τα… μάτια. Δεν πατάει καλά στο γήπεδο η ΑΕΚ.
31’ Κίτρινη κάρτα στον Μάζουρεκ για δυνατό φάουλ στον Ακοράν.
35’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουΐς Γκουστάβο, ο Τόμοβιτς έπιασε την κεφαλιά, στον Εθνικό απομάκρυναν αλλά ο διαιτητής υπέδειξε πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Εξετάζεται η φάση από το VAR, μετράει το γκολ!
40’ Κίτρινη κάρτα στον Κουντόμπιακ για φάουλ στον Ακοράν.
42’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροσάλες, η μπάλα μόλις έξω. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.
** Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+4’ Φάουλ από τον Λουΐς Γκουστάβο, κεφαλιά του Φαράζ, απέκρουσε ο Χριστοδούλου.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-3 (4-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-2
ΚΑΤΟΧΗ: 60-40%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στο πρώτο 30λεπτο, πιο επικίνδυνος από την ΑΕΚ η οποία είχε αμυντικά προβλήματα. Η ομάδα της Λάρνακας ισορρόπησε στη συνέχεια και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τόμοβιτς, μολονότι για μεγάλο διάστημα δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
50’ Κεφαλιά από τον Άλτμαν, έξω.
51’ Σουτ του Μάζουρεκ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
54’ 1-2 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ! Ο Βοϊτκόφσκι έστρωσε ωραία στον Ντούρις στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
56’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρόμο και Εσπινόσα αντί Άλτμαν και Ακοράν.
56’ Κίτρινη στον Άδωνη για φάουλ στον Εσπινόσα.
57’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ζάκμπα αντί του Βοϊτκόφσκι.
71’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρισκόφσκι, έξω.
77’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Νταρμπισάιαρ και Τάντι αντί Μάμα και Φαράζ.
78’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Μάζουρεκ.
84’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ναούμ αντί του Γκαρσία.
88’ Κεφαλιά από τον Νταρμπισάιαρ, έξω.
** Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ του Νταρμπισάιαρ στην περιοχή, ο Χριστοδούλου πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση και στη συνέχεια διώχνει σε κόρνερ ο Άδωνη.
90+4’ Νέα πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Εσπινόσα, απέκρουσε ο Χριστοδούλου και στη συνέχεια ο Νταρμπισάιαρ με σουτ έστειλε την μπάλα έξω.
90+5’ Kίτρινη στον Ανδρέα Χριστοδούλου.
90+5’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία αντί του Ντούρις.