Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην πρεμιέρα του στη φετινή χωμάτινη σεζόν και με εντυπωσιακή straight sets νίκη επί του πρωταθλητή στο Monte Carlo Masters 2019, Φάμπιο Φονίνι (Νο32), ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του προς την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι στη διοργάνωση.
Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο5) στο Monte Carlo Masters με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί με χαρακτηριστική άνεση του Φονίνι (Νο32) με 2-0 σετ (3-6, 0-6) και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.
Ο 23χρονος Έλληνας ήταν συγκεντρωμένος και ψύχραιμος, δεν ξέφυγε από το πλάνο του, παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλός του όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερα νεύρα έβαζε στο παιχνίδι και μετά από μόλις 71 λεπτά αγώνα, έφυγε θριαμβευτής από το court.