Η Ατλέτικο ήταν και πάλι κακή αλλά έστω και δύσκολα νίκησε με 2-1 την Κάντιθ.
Οι «κολτσονέρος» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ζοάο Φέλιξ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Λεντέσμα. Στο 40′ ο διαιτητής απέβαλε τον Ρεϊνίλτο για ένα τάκλιν στο Αλκαράθ. Μετά την παρέμβαση του VAR όμως η κόκκινη έγινε κίτρινη. Με την συμπλήρωση των 45′ ο Νεγρέδο με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Ατλέτικο ανέκτησε το προβάδισμα στο 69′ όταν ο Ντα Πάουλ πήρε το «ριμπάουντ» από επέμβαση του Λεντέσμα σε σουτ του Κορέα. Πέντε λεπτά μετά ο Ερνάντεθ έκανε το σουτ και ο Χιμένες έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο 87′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα όταν ο Σεράνο είδε κόκκινη.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Χιμένες (82’Σεράνο), Ρεϊνίλντο, Καρασκό (60’Κορέα), Έκτορ Ερέρα, Κόκε (46’Λόντι), Ντε Πάουλ, Ζοάο Φέλιξ (82’Φελίπε), Γκριεζμάν (60’Σουάρες).
ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Ακαπό(86’Καρσελέν), Τσούστ, Λουίς Ερνάντεθ, Εσπίνο (90’Περέα), Αλκαράθ, Σαν Εμετέριο (73’Λούκας Πέρεθ), Ιντρίσι, Σομπρίνο (73’Άλεξ Φερνάντεθ), Λοσάνο, Νεγρέδο.