Τα ντέρμπι της Κυριακής βρήκαν κερδισμένο μονάχα το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στη Λάρνακα, επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και επανήλθε στη δεύτερη θέση, αποκομίζοντας τα συγκεκριμένα οφέλη: μείωσε στο -5 την απόσταση από την κορυφή και τον Απόλλωνα, τον οποίο θα φιλοξενήσει την Κυριακή στο ΓΣΠ, προσπέρασε την ΑΕΚ κι αύξησε τη διαφορά του από την Ανόρθωση. Μ’ ένα σμπάρο… τρία τρυγόνια.
Για την ομάδα της Λάρνακας ήταν ένα βήμα προς τα πίσω, μολονότι βαθμολογικά δεν έχει μείνει πολύ πίσω μ’ αυτή την ήττα, ήταν όμως μια χαμένη ευκαιρία.
Απόλλων και Ανόρθωση δεν μπορούν να είναι ευχαριστημένοι με τη μεταξύ τους ισοπαλία. Η ομάδα της Λεμεσού είδε το ΑΠΟΕΛ να την πλησιάζει, μένοντας για δεύτερο σερί ματς στα πλέι οφ χωρίς νίκη, ενώ το ίδιο ισχύει και για την «κυρία», η οποία μετά το «Χ» στο Τσίρειο έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας, καθώς την προσπέρασε ο Άρης.