Όπως και στον πρώτο γύρο έτσι και στον δεύτερο, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ομόνοιας με 4-2, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Ανόρθωση με εμφαντικό τρόπο και ταυτοχρόνως, οι «πράσινοι» έμειναν και μαθηματικά εκτός της πρώτης εξάδας.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό της και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση. Το λάθος του Σέχου στο 19’ έδωσε την ευκαιρία στον Κβιλιτάια να ανοίξει το σκορ, ενώ καθοριστική ήταν η επέμβαση του Σκουφέτ στο πέναλτι του Μποτεάκ στο 41’! Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυναμικά στο β’ ημίχρονο, σκοράροντας με τον Ντε Βινσέντι στο 48’ και τον Κβιλιτάια με πέναλτι στο 55’, το οποίο εκτελέστηκε δύο φορές καθώς στην πρώτη ο Φαμπιάνο απέκρουσε μεν, αλλά τα πόδια του δεν πατούσαν τη γραμμή.
Η Ομόνοια μείωσε με τον Ντίσκερουντ στο 60’, αλλά εννέα λεπτά αργότερα ο Λούκας Σόουζα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν εκ νέου στο 79’ με τον Κακουλλή, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ:
Φαμπιάνο, Σέχου, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Γιούστε, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Λοβέρα (81′ Ζαχαρίου), Μποτεάκ (81′ Ασάντε), Λοΐζου, Μάταβς (58′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου, Ζαχαρίου, Ασάντε, Κακουλλής.
ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Γουίλερ, Καρώ, Βινίσιους, Σαρφό (90+4′ ΄Έσελινγκ), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (90+4′ Γαβριήλ), Ντονγκαλά (85′ Πολυκάρπου), Νατέλ, Κβιλιτάια (67′ Θεοδώρου).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλινγκίρης, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Φινιρίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέζιακς (3η), Μποτεάκ (3η) / Βινίσιους (3η), Γουΐλερ, Κβιλιτάια, Ντε Βινσέντι (3η), Νατέλ (6η)
ΣΚΟΡΕΡ: Ντίσκερουντ (60′), Κακουλλής (79′) / Κβιλιτάια (19′, 55′ πέν.), Ντε Βινσέντι (48′), Λούκας Σόουζα (69′)

Έναρξη αγώνα.
7’ Πρώτη φάση στο ματς. Σέντρα του Νατέλ, κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, έξω.
10’ Σουτ από τον Σαρφό, πολύ άστοχο…
14’ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους για φάουλ στον Μποτεάκ. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει ένα από τα πρώτα δύο παιχνίδια των πλέι οφ.
17’ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου έκανε το σουτ εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ο Σκουφέτ, νέο σουτ στη συνέχεια από τον Λοβέρα η μπάλα κόντραρε και το ΑΠΟΕΛ απέφυγε τον κίνδυνο!
19’ 0-1 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Σέχου έκανε το λάθος, ο Ντονγκαλά έκλεψε δίνοντας στον Κβιλιτάια ο οποίος βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ο Γεωργιανός επιθετικός στη συνέχεια σήκωσε τη σημαία της Ουκρανίας!
ΣΧΟΛΙΟ: Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ελέγξει στον απόλυτο βαθμό τον ρυθμό του αγώνα, με τη συμπλήρωση των πρώτων 30 λεπτών. Αυτό που κρίνει μέχρι στιγμής το ματς είναι το λάθος του Σέχου και το γκολ του Κβιλιτάια στη συνέχεια…
36’ Ο Ντονγκαλά κλέβει εκ νέου την μπάλα, βγαίνει απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ! Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ!
37’ Ζητάει πέναλτι η Ομόνοια για σπρώξιμο του Βινίσιους στον Λοΐζου.
39’ Ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου πάει στο on-field review για να αξιολογήσει τη φάση.
40’ Πέναλτι για την Ομόνοια η απόφαση του ρεφ!
41’ Εκτελεί το πέναλτι ο Μποτεάκ, αποκρούει ο Σκουφέτ!
43’ Εξετάζεται απ’ τον VAR αν ο Σκουφέτ πατούσε τη γραμμή. Όντως πατούσε, δεν τίθεται θέμα επανάληψης του πέναλτι, συνεχίζεται το ματς!
45+1’ Κίτρινη κάρτα στον Γουΐλερ για κράτημα στον Λοΐζου.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-3 (2-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 48-52%
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Το λάθος του Σέχου, το γκολ του Κβιλιτάια και η απόκρουση πέναλτι του Μποτεάκ από τον Σκουφέτ. Αυτές είναι οι στιγμές που κρίνουν μέχρις στιγμής το ντέρμπι των «αιωνίων». Μεγάλο το σφάλμα του δεξιού μπακ των «πρασίνων» στο 19’ που έδωσε την ευκαιρία στον Ντονγκαλά να του κλέψει την μπάλα και στη συνέχεια στον Γεωργιανό φορ για να σκοράρει. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις για να… χτυπήσει την Ομόνοια, σε ένα ματς με ένταση και που το σημάδεψε η απόκρουση του πέναλτι του Μποτεάκ από τον Ιταλό τερματοφύλακα των «γαλαζοκιτρίνων»!
48’ 0-2 TO ΑΠΟΕΛ! Ο Σαρφό… στρώνει στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος με άψογο τελείωμα εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
52’ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Γιώργος Νικολάου υποδεικνύει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Φαμπιάνο. Εξετάζεται η φάση από τον VAR, επικυρώνεται η απόφαση.
53’ Ο Φαμπιάνο αποκρούει το πέναλτι του Κβιλιτάια! Κακή εκτέλεση από τον Γεωργιανό! Εξετάζεται η φάση καθώς ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας δεν πατούσε τη γραμμή!
54′ Επανάληψη του πέναλτι καθώς όντως ο Φαμπιάνο δεν πατούσε τη γραμμή, μετά από υπόδειξη του VAR!
55′ 0-3 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια αυτή τη φορά ευστοχεί και ανεβάζει το δείκτη του σκορ!
58’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής στη θέση του Μάταβς.
59’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ από τον Λοΐζου, ο Γουΐλερ έκοψε λίγο πιο μπροστά απ’ τη γραμμή.
60’ 1-3: Μειώνει στο σκορ η Ομόνοια με σουτ του Ντίσκερουντ εντός περιοχής!
61’ Κίτρινη κάρτα σε Λέζιακς και Κβιλιτάια. Συμπληρώνει τρεις ο παίκτης της Ομόνοιας.
63’ Κόκκινη κάρτα στον Λουγκρίδη, αποβάλλεται ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας για διαμαρτυρίες.
67’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ Ο Θεοδώρου στη θέση του Κβιλιτάια. Στην κορυφή της επίθεσης του ΑΠΟΕΛ πλέον ο Ντε Βινσέντι.
69’ 1-4 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ωραία ατομική ενέργεια του Θεοδώρου, γύρισε στον Ντονγκαλά ο οποίος έστρωσε στον Λούκας Σόουζα, που με δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
75’ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι. Συμπληρώνει τρεις κι ο Αργεντινός.
77’ Κίτρινη κάρτα στον Μποτεάκ για φάουλ στον Νατέλ. Συμπληρώνει τρεις κι ο Γάλλος.
78’ Σουτ του Ντονγκαλά, έξω.
79’ 2-4: Μειώνει εκ νέου η Ομόνοια με πλασέ του Κακουλλή εντός περιοχής!
81’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ασάντε και Ζαχαρίου αντί Λοβέρα και Μποτεάκ.
83’ Το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Χούμποτσαν, «παίζεται» από τον διαιτητή.
85’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πολυκάρπου αντί Ντονγκαλά.
85’ Κίτρινη κάρτα στον Χένινγκ Μπεργκ για διαμαρτυρίες.
86’ Κίτρινη κάρτα στον Νατέλ. Συμπληρώνει έξι και χάνει ένα από τα πρώτα δύο ματς των πλέι οφ.
87’ Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Σόουζα βρίσκει στο πόδι τον Κακουλλή εντός περιοχής και υποδεικνύεται το πέναλτι.
88’ Ο Ασάντε εκτελεί, η μπάλα στο δοκάρι αλλά ο Σέχου με πλασέ στη συνέχεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Ο σκόρερ ωστόσο μπήκε στην περιοχή προτού εκτελεστεί το πέναλτι, ακυρώνεται το γκολ!!!
90+3’ Σουτ από τον Θεοδώρου, δοκάρι!
90+4’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έσελινγκ και Γαβριήλ αντί Σαρφό και Ντε Βινσέντι.
90+4’ Σουτ από τον Γαβριήλ, απόκρουση από τον Φαμπιάνο!
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-10 (6-7)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-4
ΚΑΤΟΧΗ: 41-59%

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΟΜΟΝΟΙΑ: Τσέποβιτς, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Μποτεάκ (2).
ΑΠΟΕΛ: Βινίσιους, Λούκας Σόουζα, Οκριασβίλι, Νατέλ (5), Ντανίλο, Καρώ, Ντε Βινσέντι (2).
** Οι κάρτες διαγράφονται με το τέλος της α’ φάσης. Όσοι όμως συμπληρώσουν απαγορευμένο αριθμό καρτών, θα ισχύσει η ποινή τους και θα χάσουν ένα από τα πρώτα δύο παιχνίδια των πλέι οφ.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Η Ομόνοια θέλει μόνο νίκη και ταυτοχρόνως ήττα της Πάφος FC από τον Άρη, προκειμένου να τερματίσει στην πρώτη 6άδα της βαθμολογίας.
** Με νίκη το ΑΠΟΕΛ θα τερματίσει στη χειρότερη περίπτωση στην 3η θέση, στο φινάλε της α’ φάσης. Θα τερματίσει δεύτερο αν νικήσει και ταυτοχρόνως αν η Ανόρθωση δεν πάρει «διπλό» επί του Απόλλωνα στο Τσίρειο.
** Στον αγώνα του πρώτου γύρου, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2.