Πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σφραγίσει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ με 4-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν ανώτεροι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους να πιστέψει ότι θα μπορούσε να πάρει αυτός το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
Ο Νατέλ άνοιξε το σκορ στο 40’, σε ένα πολύ σημαντικό χρονικό σημείο, ενώ ο Κβιλιτάια με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση (48’). Το ΑΠΟΕΛ πέτυχε ακόμη δύο τέρματα στη συνέχεια, με αυτογκόλ του Γουακάσο στο 60’ και του Μάγκλιτσα στο 77’, σφραγίζοντας με θριαμβευτικό τρόπο την παρουσία του στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στα αρνητικά για το ΑΠΟΕΛ, ο τραυματισμός του Μάγκλιτσα ο οποίος αποχώρησε στο 84’, γι’ αυτό και ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές αφού δεν είχε το δικαίωμα για άλλη αλλαγή.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:
Μολ, Μανρίκε, Κυριάκου, Μουκτάρης, Σαμπίνια, Νάνι (46′ Γουακάσο), Κονφέ, Γκουστάβο (67′ Γουΐλσον), Πεχλιβάνης (46′ Τιάγκο), Μακρής (46′ Σάλι), Κα (67′ Μανιάς).
Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μποβέδα,Γουΐλσον, Πηλαβάς, Ντιανέ, Μανιάς, Χαραλάμπους.
ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Σαμπάλα (58′ Γαβριήλ), Πέδρο, Καρώ (72′ Έσελινγκ), Βινίσιους, Νταουσβίλι (66′ Πολυκάρπου), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Νατέλ (58′ Θεοδώρου), Κβιλιτάια (66′ Μάγκλιτσα).
Στον πάγκο: Σκουφέτ, Κίττος, Μάγκλιτσα, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Βρόντης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουκτάρης, Σαμπίνια / Νταουσβίλι
ΣΚΟΡΕΡ: Νατέλ (40′), Κβιλιτάια (48′), Γουακάσο αυτ. (60′), Μάγκλιτσα (77′)

Έναρξη αγώνα.
13’ Πλασέ του Κβιλιτάια στην περιοχή, δεν ανησύχησε τον Μολ που απέκρουσε. Πρώτη φάση στο ματς.
25’ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Κβιλιτάια, απέκρουσε ο Μολ.
25’ Σουτ από τον Κυριάκου, πάνω από την εστία του Μιχαήλ.
32’ Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Γκουστάβο.
40’ 0-1 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ κατέβασε ωραία την μπάλα στην περιοχή, ξέφυγε από δύο αντιπάλους και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
43’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σαμπίνια έπιασε την κεφαλιά, ο Μιχαήλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ!
45′ Σουτ του Γκουστάβο, απέκρουσε δύσκολα ο Μιχαήλ. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-3 (2-3)
KOΡΝΕΡ: 1-3
ΚΑΤΟΧΗ: 33-67%
ΣΧΟΛΙΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ πήρε το προβάδισμα σε ένα πολύ σημαντικό χρονικό σημείο με την ωραία ενέργεια και τελείωμα του Νατέλ (40’), με τον Ολυμπιακό ουσιαστικά να γίνεται επιθετικός στο τελευταίο πεντάλεπτο, αφότου βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πλέον οι «μαυροπράσινοι» χρειάζονται δύο γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση.
46′ Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σάλι, Τιάγκο και Γουακάσο πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Μακρή, Πεχλιβάνη και Νάνι.
48’ 0-2 TO AΠΟΕΛ! Σέντρα από τον Ζοάο Πέδρο κι άψογο τελείωμα από τον Κβιλιτάια!
50’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κα βρήκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ, έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ!
51’ Κίτρινη κάρτα στον Μουκτάρη γιατί έπαιξε με τον αγκώνα του σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Βινίσιους.
58’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Θεοδώρου και Γαβριήλ στη θέση των Νατέλ και Σαμπάλα.
60’ 0-3 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Εφραίμ, η μπάλα βρήκε λίγο στον Γουακάσο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μολ.
66’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πολυκάρπου και Μάγκλιτσα αντί Νταουσβίλι και Κβιλιτάια.
67’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανιάς και Γουΐλσον αντί Κα και Γκουστάβο.
68’ Σουτ από τον Γαβριήλ εντός περιοχής, απόκρουση από τον Μολ. Νέα καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ.
72’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Έσελινγκ στη θέση του Καρώ. Ντεμπούτο για τον Ολλανδό αμυντικό με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.
77’ 0-4 ΤΟ ΑΠΟΕΛ: Σέντρα του Γαβριήλ, ο Μάγκλιτσα με κεφαλιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ για την ομάδα του!
83’ Αλλαγή… βοηθού διαιτητή! Ο Πέτρος Πέτρου δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και τη θέση του παίρνει ο τέταρτος διαιτητής, Δημήτρης Κουμή!
84’ Αποχώρησε ο Μάγκλιτσα λόγω τραυματισμού! Συνεχίζει με δέκα το ΑΠΟΕΛ καθώς δεν έχει το δικαίωμα για άλλη αλλαγή.
85’ Κίτρινη κάρτα στον Σαμπίνια.
** Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.