Από «Συμπληγάδες» πέρασε η Ανόρθωσις από το Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» κερδίζοντας την εξαιρετική ΑΕ Καραβά 0-3 σετ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών.  Η Ανόρθωσις μετά από 78’ κέρδισε με 0-3 σετ και «κλειδώνει» την 4η θέση.

Η ΑΕ Καραβά με τον Sakeev στη σύνθεσή της διεκδίκησε σαν ίσος προς ίσον το ματς και μπορούσε να πάρει κέρδος.

Η ΑΕ Καραβά άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10 -05 κάτι που ανάγκασε τον κόουτς της Ανορθώσεως Κ. Χριστοφιδέλη να καλέσει τάϊμ – άουτ. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -3 12-09 και στη συνέχεια ισοφάρισε 14-14. Με νέο ξέσπασμα η ΑΕ Καραβά έκτισε διαφορά 4 πόντων 18-14 που διατηρούσε αφού το ταμπλό στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» έγραψε 21-18. Η Ανόρθωσις όμως βρήκε λύσεις ισοφαρίζοντας 21-21 και ουσιαστικά γύρισε το σετ  κερδίζοντας 22-25 σε 22’ και διαμόρφωσε το 0-1 σετ.

Η Ανόρθωσις προηγήθηκε στο δεύτερο σετ 03-09 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ. Η ΑΕ Καραβά όμως κατάφερε να μειώσει στο -3 08-11 και στη συνέχεια στον πόντο 10-11 κάτι που θορύβησε τον Κ. Χριστοφιδέλη που κάλεσε τάϊμ –άουτ. Η Ανόρθωσις  ξέφυγε με 5 πόντους 12-17 και αύξησε στους 7 13-20. Η ΑΕ Καραβά συμμάζεψε τη διαφορά αλλά η Ανόρθωσις επικράτησε με 19-25, σε 25΄και αύξησε σε 0-2 το σκορ.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 01-03, αλλά η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 04-03. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ανόρθωση να προηγείται όμως 07-12 και να αποκτά σημαντικό προβάδισμα. Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά κατάφερε να μειώσει ξανά στο -2  12-14 με το σκορ να διατηρείται στα ίδια επίπεδα 17-19.  Η Ανόρθωσις αύξησε στους 3 18-21, η ΑΕ Καραβά μείωσε στον πόντο 20-21, αλλά η Ανόρθωσις αύξησε σε στους δυο 21-23. Νέα μείωση του σκορ από την ομάδα του Καραβά 23-24 με τα πάντα να κρίνονται στους έξτρα πόντους  όπου συνεχίστηκε το μια σου μια μου κσι την Ανόρθωση να επικρατεί σε 31’ 28-30 εξασφαλίζοντας τη δύσκολη νίκη 0-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: (22-25, 19-25, 28-30)

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (AHERRERA):Sakeev, Φιλοκράτους, RammaAlHerrera, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα.- Αλλαγές: Χατζηδαμιανού, Καλαφάτης.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσoστόμου, Ηalanda, Ζηκάκης, Pepic, Βjelica,Knezevic– Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Πρωτοψάλτης.