Από τη μία καθαρή κι από την άλλη διπλή η νίκη της Μπάγερν επί της Μακάμπι στο Μόναχο. Η ομάδα του Τρινκέρι επικράτησε 70-52 και όχι μόνο έφτασε τις 12 νίκες (όσες και οι ήττες της), αλλά απέκτησε το αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας, μια και στο Τελ Αβίβ είχε ηττηθεί με έναν πόντο.
Ήταν περισσότερο ένας αγώνας επιβίωσης στην EuroLeague για τις δύο ομάδες, που ήθελαν τη νίκη για να διατηρηθούν σε τροχιά οκτάδας. Πιο ανθεκτικοί αποδείχθηκαν εν τέλει οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με λίγα λάθη και βελτιωμένα ποσοστά κατά το δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να φρενάρουν την πορεία των Ισραηλινών και να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 50% (12-12) ελπίζοντας σε ανάλογη συνέχεια.
Η Μακάμπι εγκλωβίστηκε, περιορίστηκε στις πέντε ασίστ και είχε μόνο δύο εύστοχα τρίποντα (2/16), παραδίδοντας τα όπλα μετά το 30′ του αγώνα. Χάνοντας για ένατη φορά μακριά από το Τελ Αβίβ έπεσε στο 10-12 και δεν έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί που είχε αναπτερώσει τις ελπίδες της.

Ο αγώνας

Η Μπάγερν άρχισε με πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση και την ευνοϊκή αυτή συγκυρία η Μακάμπι την εκμεταλλεύτηκε για να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα (5-12). Μόνο που ούτε η “ομάδα του λαού” εμφάνισε την απαιτούμενη αγωνιστική συνέπεια έτσι ώστε να νιώσει ως το αφεντικό του παρκέ. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι, μετά τα 3/12 τρίποντα που ‘χαν στο ξεκίνημα, βρήκαν σκορ από την περιφέρεια χάρη στον… ψηλό Ραντόσεβιτς και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι.
Ένα προβάδισμα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις να νικήσουν, μια και η τρίτη περίοδος ήταν η πιο παραγωγική των προηγούμενων δύο. Το επιμέρους 19-12 διαμόρφωσε το 49-41 του 30′ κι έκτοτε το σύνολο του Αντρέα Τρινκέρι μπορούσε να διαχειριστεί εντελώς διαφορετικά το υπόλοιπο του ματς. Ιδίως από τη στιγμή που η τέταρτη περίοδος άρχισε μ’ ένα 8-0 στο πρώτο τετράλεπτο, η Μπάγερν ένιωσε πολύ βολικά και δεν απειλήθηκε άλλη φορά από μια Μακάμπι που εγκατέλειψε νωρίς τη μάχη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ, Χορντόβ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 30-29, 49-41

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 4, Γουόλντεν 13 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάντερ 7 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λούτσιτς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζορτζ 3 (1 τρίποντο), Ομπστ 6 (2/6 τρίποντα), Ρούμπιτ 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς 8 (2/3 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 20 (2/8 τρίποντα), Έβανς, Καλέιρο, Γουίλιαμς 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρέινολντς7 (6 ριμπάουντ), Ντι Μπαρτολομέο 3, Τόμας 4, Νάναλι 4, Ζίζιτς 7 (5 ριμπάουντ), Ζιβ 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 13/25 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/12 βολές, 25 ριμπάουντ (23 αμυντικά, 2 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 0 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 15/31 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/18 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά, 5 επιθετικά), 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Μπάγερν θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Φενέρμπαχτσε (11/2 στις 19:45), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Τελ Αβίβ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (10/2 στις 21:05).