Η Μπράγκα έκανε… δώρο στην Πόρτο μιας και στο 90+6′ πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Σπόρτινγκ με 1-2, κρατώντας την στο -3 από τους «Δράκους».
Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε με τον Γκονσάλβες στο 24ο λεπτό και έδειχνε πως θα έχει ένα εύκολο βράδυ μιας και είχε κυριαρχήσει στο γήπεδο, με την Μπράγκα να μην μπορεί να αντιδράσει. Όμως οι φιλοξενούμενοι σε μία από τις αντεπιθέσεις τους κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Γκαλένο για το 1-1 στο 52ο λεπτό. Η Σπόρτινγκ πίεσε για το γκολ της νίκης αλλά και πάλι ήταν εκτεθειμένη στην άμυνα, με τον Γκόρμπι να το εκμεταλλεύεται και με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή να κάνει το 1-2 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Η Σπόρτινγκ παρέμεινε 2η με 47 βαθμούς και στο -3 από την πρωτοπόρο Πόρτο, ενώ η Μπράγκα είναι στους 35 βαθμούς και στην 4η θέση.