Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Δόξας με 2-0 στο ΓΣΠ, παίρνοντας μία σπουδαία από κάθε άποψη νίκη! Η ομάδα της Λευκωσίας δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να κάμει την αντίσταση της προσφυγικής ομάδας, η οποία αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 36’ λόγω απευθείας αποβολής του Ασαμόα. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 56’ με τον Νατέλ, η Δόξα στη συνέχεια όμως παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πίεσε για την ισοφάριση κι έφτασε κοντά στο 75’, αλλά ο Τιτζιανί βρήκε το δοκάρι! Το ΑΠΟΕΛ σφράγισε τη νίκη του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πρώτο γκολ του Μάγκλιτσα στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ
: Σκουφέτ, Ζοάο Πέδρο (84′ Γαβριήλ), Σαμπάλα, Καρώ, Σάβιτς, Νταουσβίλι, Ντε Βινσέντι (67′ Εφραίμ), Ντογκαλά (46′ Μάγκλιτσα), Ντανίλο (76′ Πολυκάρπου), Οκριασβίλι, Νατέλ (76′ Θεοδώρου).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κίττος, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γεωργίου.
ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (87′ Σάιθ), Στυλιανού (87′ Σάσι), Ασαμόα, Εμπραλίτζε, Αντάμοβιτς (70′ Τραϊτσέφσκι), Μέσκα (59′ Τιτζιανί), Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Τιτζιανί, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Βασιλείου, Κυριάκου, Σάσι, Κέρλα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι, Νταουσβίλι, Σάβιτς, Οκριασβίλι, Σκουφέτ, Μάγκλιτσα/ Αντάμοβιτς, Μπένι, Τιτζιανί

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
** Με τον Ντε Βινσέντι στην κορυφή της επίθεσης το ΑΠΟΕΛ! Στα άκρα οι Νατέλ και Οκριασβίλι, με Νταουσβίλι, Ντανίλο και Ντογκαλά στη μεσαία γραμμή, με τους Σαμπάλα, Καρώ, Σάβιτς και Ζοάο Πέδρο να αποτελούν την τετράδα στην άμυνα.
4’ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι για… θέατρο στην περιοχή. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
14’ Κεφαλιά του Καρώ, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
15’ Ο Μπένι κλέβει καθαρά την μπάλα από τον Ντογκαλά στην περιοχή, δεν υπάρχει καμία παράβαση.
16’ Πολύ καλό σουτ από τον Ζοάο Πέδρο, υποχρέωσε τον Σισκόφσκι να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Σάβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.
17’ Κίτρινη κάρτα στον Αντάμοβιτς για φάουλ στον Νατέλ.
19’ Κίτρινη στον Μπένι για τράβηγμα της φανέλας του Ντογκαλά.
20’ Γύρισμα του Οκριασβίλι, κόντραρε η μπάλα, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
24’ Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Μέσκα.
25’ Σουτ από τον Σαντίκ, εύκολα μάζεψε ο Σκουφέτ.
ΣΧΟΛΙΟ: Τρεις τελικές για το ΑΠΟΕΛ και μία για τη Δόξα στο 25λεπτο, αλλά ακόμη δεν είχαμε τη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Έχει την κατοχή το ΑΠΟΕΛ και είναι πιο απαιτητικό στο επιθετικό κομμάτι.
28’ Σουτ από τον Ασαμόα, έξω.
** Εσωτερικές αλλαγές από τον Σωφρόνη Αυγουστή στο 29’. Στο δεξί άκρο μεταφέρθηκε ο Ντογκαλά και στο αριστερό ο Οκριασβίλι, με τον Ντε Βινσέντι να μετακινείται πιο πίσω στη μεσαία γραμμή και τον Νατέλ στην κορυφή. Ψάχνει τις λύσεις επιθετικά ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ.
31’ Κίτρινη κάρτα στον Σάβιτς για φάουλ στον Εμπεραλίτζε.
36’ Ο Ασαμόα χτύπησε τον Νταουσβίλι, ο διαιτητής Λούκας Σωτηρίου του υπέδειξε αρχικά την κίτρινη κάρτα όμως στη συνέχεια άλλαξε αμέσως την απόφασή του αφότου διαβουλεύτηκε με το βοηθό (ενδεχομένως και με τον τέταρτο), δείχνοντας απευθείας κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της προσφυγικής ομάδας. Με δέκα συνεχίζει η Δόξα!
44’ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντανίλο έκανε το σουτ εντός περιοχής, βρήκε όμως τον… Σισκόφσκι που βρισκόταν κάτω στο έδαφος!
45’ Σουτ από τον Νατέλ, απόκρουση Σισκόφσκι με το γόνατο!
** Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+3’ Σουτ του Μέσκα, η μπάλα χτυπάει στον Καρώ εντός περιοχής. Ζητάνε πέναλτι από τη Δόξα, εξετάστηκε η φάση από τον VAR, σωστά δεν δόθηκε κάτι διότι δεν υπήρχε παράβαση.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 8-2 (5-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 5-0
ΚΑΤΟΧΗ: 68-32%
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, έφτιαξε κάποιες φάσεις ωστόσο έχει πρόβλημα κυρίως στην εκτέλεση. Η Δόξα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα, έριξε το μεγαλύτερο βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι αγωνιζόμενη με πεντάδα στην άμυνα, ενώ από το 36’ αγωνίζεται με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ασαμόα με απευθείας κόκκινη κάρτα.
46’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, πρώτη στο ματς. Ο Μάγκλιτσα στη θέση του Ντονγκαλά.
47’ Κεφαλιά του Καρώ, έξω. Πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος.
48’ Λάθος από τον Ντε Βινσέντι που γύρισε την μπάλα στην άμυνα, δεν έγινε σωστή συνεννόηση με τον Σάβιτς όμως ο Εμπραλίτζε από κοντά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα!
54’ 1-0 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Κατέβασε ωραία την μπάλα στην περιοχή ο Νατέλ μετά από πάσα του Μάγκλιτσα και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Η φάση εξετάστηκε κι από τον VAR για πιθανό οφσάιντ, μετράει κανονικά το γκολ.
59’ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Ανανέ Τιντζιανί στη θέση του Μέσκα.
63’ Καλό σουτ από τον Μπένι, έξω! Καλή φάση για τη Δόξα.
67’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ αντί του Ντε Βινσέντι.
70’ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Τραϊτσέφσκι αντί του Αντάμοβιτς.
70’ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα! Μεγάλο λάθος του Νταουσβίλι, ο Εμπραλίτζε απέναντι από τον Σκουφέτ έκανε το πλασέ αλλά ήταν πολύ αδύναμο και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε την μπάλα!
75’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιτζιανί, η μπάλα στο δοκάρι!
ΣΧΟΛΙΟ: Η Δόξα των δέκα παικτών είναι πολύ καλύτερη στα τελευταία 10-15 λεπτά από το ΑΠΟΕΛ, οι ποδοσφαιριστές του οποίου υποπίπτουν σε πολλά λάθη.
76’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Πολυκάρπου και Θεοδώρου στη θέση των Νατέλ και Ντανίλο.
79’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, έδιωξε με γροθιές ο Σισκόφσκι.
79’ Πέφτει στην περιοχή ο Οκριασβίλι, φαίνεται πως υπάρχει  επαφή με τον Τιτζιανί κι ότι τον βρίσκει στο γόνατο. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Δόξας για κίνηση προς την εξέδρα. Εξετάστηκε η φάση από τον VAR, δεν δόθηκε παράβαση.
84’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γαβριήλ στη θέση του Ζοάο Πέδρο.  Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ παίρνει χρόνο σε επίσημο παιχνίδι ξανά μετά τις 17 Απριλίου 2021!
84΄ Κίτρινη κάρτα στον Οκριασβίλι.
87’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Σάιθ και Σάσι αντί Στυλιανού και Καραμανώλη.
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+3’ Κίτρινη στον Σκουφέτ για καθυστέρηση.
90+5’ 2-0: O Εφραίμ σουτάρει εντός περιοχής, ο Σισκόφσκι αποκρούει ασταθώς και ο Μάγκλιτσα από κοντά με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα! Κίτρινη στον σκόρερ γιατί έβγαλε τη φανέλα του.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 19-7 (9-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 7-2

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ (2): Καρώ, Ντανίλο (2).
ΔΟΞΑ (7): Κοβάσεβιτς (7), Ασαμόα, Αντενόν, Τραϊτσέφσκι (5), Μέσκα, Καραμανώλης, Σισκόφσκι (2).

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον αγώνα του α’ γύρου, οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Μακάρειο.
** Το ΑΠΟΕΛ προέρχεται από το ισόπαλο 1-1 με τον Άρη, η Δόξα επίσης από ισοπαλία, 0-0 με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο.