Με το… δεξί μπήκε στο 2022 στην Ευρωλίγκα η Μονακό, επικρατώντας 83-78 της Μπάγερν, μέσα στο Μόναχο!
Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι και τη Μονακό να κλείνει μπροστά (18-19) την πρώτη περίοδο. Με τον πολύ καλό Γουόλντεν, η Μπάγερν όχι μόνο έκανε την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά πήγε και στο +7 (35-28), στο 16’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Μονεγάσκοι έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Τζέιμς έκαναν σερί 12-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-40).
Με τον Τόμας οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (40-40) στην αρχή του δεύτερου μέρους, ωστόσο η ομάδα του Πριγκιπάτου απάντησε αμέσως, για το δικό της +6 (40-46), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς και με τα σουτ του Τζέιμς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (54-62).
Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μονακό ξέφυγε στο +10 (56-66). Έκτοτε, οι Γάλλοι δεν κοίταξαν… πίσω και αντέχοντας στην αντεπίθεση της Μπάγερν, πήραν τη νίκη με το τελικό 83-78.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83
ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.
ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).