Η Βαλένθια νίκησε με 3-1 την Αρεντέιρο και η Μπέτις με 4-2 την Ταλαβέρα. Εδώ όλα τα αποψινά ματς και τα γκολ του ισπανικού Κυπέλλου

COPA DEL REY-2ος ΓΥΡΟΣ

Αρεντέιρο-Βαλένθια: 1-3 παρ.
(Μαγκισανό 9’-Μούσα 1’, Γκιγιαμόν 99’, Βαγιέχο 113’)
Γλίτωσε στην παράταση η Βαλένθια, που κέρδισε με 3-1 την Αρεντέιρο.
Στο 1ο μόλις λεπτό ο Μούσα άνοιξε το σκορ για τη Βαλένθια, ενώ στο 9’ ο Μαγκισανό έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 99ο λεπτό ο Γκιγιαμόν έκανε το 1-2 και στο 113’ ο Βαγιέχο έγραψε το 1-3.

Ταλαβέρα Ρέινα-Ρεάλ Μπέτις: 2-4
(Γκονγκόρα 7’ πεν., Περάλες 89’-Ιγκλέσιας 14’, Χοακίν 62’ πεν., Λάινες 116’, Κανάλες 119’)
Πρόκριση με το ζόρι στην παράταση για την Μπέτις, που πέρασε με 4-2 από την έδρα της Ταλαβέρα.
Η Ταλαβέρα άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γκονγκόρα στο 7ο μόλις λεπτό αλλά στο 14’ ο Ιγκλέσιας έκανε το 1-1. Στο 62ο λεπτό ο Χοακίν με πέναλτι έκανε το 1-2 και στο 89’ ο Περάλες ισοφάρισε σε  2-2 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί στο 116’ ο Λάινες έκανε το 2-3 και στο 119’ ο Κανέλες έγραψε το 2-4.

Αμορεμπιέτα-Αλμερία: 1-2
(Ορόθκο 56’-Σαντίκ 24’, Άπια 61’)
Η Αλμερία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Αμορεμπιέτα και προκρίθηκε.
Η Αλμερία προηγήθηκε με τον Σαντίκ στο 24ο λεπτό και ο Ορόθκο ισοφάρισε στο 56’, για να κάνε το 1-2 ο Άπια στο 61’.

Γιανέρα-Μαγιόρκα: 0-6
(Σεντλάρ 50’, 62’, Εμπουλά 55’, Γκαγιά 74’, Γιαμπρές 78’, Άνχελ 87’)
Πάρτι πρόκρισης της Μαγιόρκα στην έδρα της Γιανέρα, την οποία διέλυσε με 6-0.
Η Μαγιόρκα άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Σεντλάρ ενώ ο Εμπουλά έκανε το 0-2 στο 55’ και στο 62’ ο Σεντλάρ σκόραρε ξανά για το 0-3. Στο 74’ ο Γκαγιά έγραψε το 0-4 και ο Γιαμπρές διαμόρφωσε το 0-5 στο 78’. Το τελικό 0-6 έκανε ο Άνχελ στο 87ο λεπτό.

Λούγκο-Μιρανδές: 1-2
(Χοσέλου 65’-Μαρκές 4’, Ρικέλμε 82’)
Η Μιρανδές πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λούγκο και καθάρισε την πρόκριση.
Η Μιρανδές προηγήθηκε με τον Μαρκές στο 4ο μόλις λεπτό ενώ ο Χοσέου έκανε το 1-1 στο 65’. Τη νίκη-πρόκριση στη Μιρανδές έδωσε ο Ροδρίγο Ρικέλμε με γκολ στο 82ο λεπτό.

Ατλέτικο Βαλεαρίδων-Χετάφε: 5-0
(Ορφίλα 6’, 44’, Ντιονί 68’, Μαρτίνε 70’ ,Τανκέ 89’)
Απίθανο κάζο για τη Χετάφε, που γνώρισε το διασυρμό με 5-0 στην έδρα της Ατλέτικο Βαλεαρίδων κι έμεινε εκτός Κυπέλλου.
Ο Ορφίλα άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό ενώ στο 33’ αποβλήθηκε ο Καμπακο της Χετάφε και ο Ορφίλα με δεύτερο γκολ στο 44’, έκανε το 2-0. Ο Ντιονί έγραψε το 3-0 στο 68’ και δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνεθ έκανε το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο  Τανκέ στο 89’.