Με τον Μπίλι Μπαρόν να κάνει μεγαλειώδη εμφάνιση και τον Τζόρνταν Λόιντ να αναλαμβάνει δράση στην παράταση, η Ζενίτ κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα (80-76) και να διατηρηθεί στην τετράδα της κατάταξης.
Ο Μπίλι Μπαρόν (25 πόντοι με 9/13 σουτ και 6 ασίστ) έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς στην κανονική διάρκεια κι ο Τζόρνταν Λόιντ ανέλαβε δράση στην παράταση, για να πάρει η Ζενίτ την εκτός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (80-76). Οι δύο πρώην παίκτες της σερβικής ομάδας αποδείχθηκαν οι πλέον καταλυτικοί προκειμένου ο ρωσικός σύλλογος να πανηγυρίσει τη νίκη και να διατηρηθεί στην τετράδα της κατάταξης στην EuroLeague.
Οι γηπεδούχοι είχαν βέβαια την ευκαιρία/δυνατότητα να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά τα σουτ που πήραν ο Νίκολα Κάλινιτς κι ο Νέιτ Γουόλτερς στο φινάλε δεν κατέληξαν στον στόχο.

Ο αγώνας
Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στην εκκίνηση του αγώνα, βρέθηκαν γρήγορα στο +8 (18-10 στο 6′) χάρη στους 9 μαζεμένους πόντους του Όστιν Χόλινς, πολύ γρήγορα όμως η Ζενίτ αντέδρασε. Με όπλο την ευστοχία σε δίποντα (5/6) και τρίποντα (6/10), η ρωσική ομάδα πάτησε το γκάζι και έφτασε στο +8 (21-29) της πρώτης περιόδου, προστατεύοντας μάλιστα το προβάδισμά της μέχρι την ανάπαυλα.
Το μυστικό γι αυτό ήταν η σπουδαία εμφάνιση του Μπίλι Μπάρον, ο οποίος -στην επιστροφή του στο Βελιγράδι- είχε 14 πόντους (με 5/7 σουτ και 1/1 βολή) και 5 ασίστ, μέχρι το ημίχρονο. Δεδομένων βέβαια των εντυπωσιακών ποσοστών ευστοχίας που είχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (8/10 δίποντα, 9/16 τρίποντα), το +2 (42-44) του ημιχρόνου ήταν ισχνό. Ο λόγος; Τα 11 λάθη των παικτών του, αλλά κι η δράση των Νέιτ Γουόλτερς – Όστιν Χόλινς, που προσέφεραν 28 πόντους μέχρι την ανάπαυλα στον Ερυθρό Αστέρα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθαν όλα τούμπα! Από τη μία υπήρχε ο Νέιτ Γουόλτερς που συνέχισε να κάνει ζημιά στη ρωσική άμυνα, από την άλλη οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ. Με τη Ζενίτ λοιπόν να έχει 2/13 εντός παιδιάς, 1/4 βολές και 4 λάθη στην περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε την ευκαιρία να πάρει αυτός το προβάδισμα (57-50 στο 30′) και να νιώσει πολύ πιο σίγουρος για την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Με δεδομένο μάλιστα τον αργό ρυθμό και το γεγονός πως όλα πήγαν στο πάθος, τι προσωπικές μονομαχίες και τα ριμπάουντ, οι ερυθρόλευκοι ήταν ξεκάθαρο πως βολεύονταν.
Το παιχνίδι από εκεί κι έπειτα εξελίχθηκε σε μπρα ντε φερ, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τη Ζενίτ να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και χάρη σε μεγάλα καλάθια από τον Κόνερ Φράνκαμπ και τον Τζόρνταν Λόιντ να δημιουργεί ισοπαλία (69-69) με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος. Οι ερυθρόλευκοι είχαν (δις) την ευκαιρία να πουν την τελευταία λέξη, αλλά τα σουτ που επιχείρησαν στο φινάλε ο Νίκολα Κάλινιτς και ο Νέιτ Γουόλτερς δεν κατέληξαν στον στόχο, με αποτέλεσμα… την παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο όλα ήταν θέμα άμυνας, ριμπάουντ και… της τρέλας του Τζόρνταν Λόιντ. Ο έτερος πρώην ερυθρόλευκος πήρε πρωτοβουλίες και μεγάλα σουτ, ήταν συνεπής και οδήγησε τη Ζενίτ στην εκτός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, που εδραίωσε τη ρωσική ομάδα στην τετράδα της κατάταξης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Παστούσιακ, Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69κ.α., 76-80.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 19 (8/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μίτροβιτς 11 (3/4 δίποντα, 5/8 βολές), Λάζιτς 2, Κάλινιτς 13 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλινς 15 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σιμόνοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς, Γουάιτ 1, Κούζμιτς 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τσίρμπες.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Καρασέφ 5 (1), Κουλάγκιν 3 (1), Μπαρόν 25 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 8 (2), Πόιτρες 7 (3/6 δίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πονίτκα 5 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φράνκαμπ 4, Μίκι 13 (3/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/22 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 18/29 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί την Φενέρμπαχτσε (6/1 στις 20:00), ενώ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης θα συνεχίσει στο Μιλάνο, με αντίπαλο την Αρμάνι (7/1 στις 21:30).