Την… γκέλα με τα μάτια της είδε η Παρί Σεν Ζερμέν!
Οι Παριζιάνοι «φλέρταραν» με την ήττα στην έδρα της Λοριάν, αλλά με γκολ του Ικάρντι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν τον βαθμό (1-1).
Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, είχαν προηγηθεί με τον Μονκοντουί στο 40’, ενώ στο 86’ αποβλήθηκε για τους πρωτευουσιάνους ο Σέρχιο Ράμος, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος.
Από την άλλη, πολύ κοντά στην γκέλα ήταν και η Μαρσέιγ κόντρα στη Ρεμς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 75’ με τον Εκιτίκε, αλλά το πέναλτι του Παγέ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Τρομερό παιχνίδι στο Μπορντό. Οι Γιρονδίνοι προηγήθηκαν δύο φορές απέναντι τη Λιλ, η οποία με την καρδιά της… πρωταθλήτριας έκανε την ανατροπή στο τέλος, επικρατώντας 3-2.
Σκούρα τα βρήκε η Νις κόντρα στη Λανς, αλλά με ένα τρομερό δεύτερο μέρος, έφερε το ματς… τούμπα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καλιμουεντό στο 30’, αλλά αρχικά ο Λεμινά (63’) και στη συνέχεια ο Κλάιφερτ (79’), έδωσαν τη νίκη (2-1) στην ομάδα της Νίκαιας.
Εύκολο έργο για τη Μονπελιέ, η οποία συνέτριψε 4-1 την Ανζέ, ενώ νίκη με σκορ 2-1 και ανατροπή πήρε η Μονακό απέναντι στη Ρεν. Η ομάδα της Βρετάνης προηγήθηκε με τον Τεριέ στο 16’, αλλά οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν αρχικά με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ (35’) και ολοκλήρωσαν το comeback με τον Φόλαντ στο 72’.
Τέλος, βαθμολογική απώλεια για τη Λιόν, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της με τη Μετς, ενώ ακόμη πιο… βαθιά στον πάτο της βαθμολογίας παρέμεινε η Σεντ Ετιέν, χάνοντας στην έδρα της και από τη Ναντ με σκορ 1-0.