Με γκολ στα τελευταία λεπτά η Τζένοα ισοφάρισε 2-2 την Έμπολι και πήρε τον βαθμό. Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Φλαμότσι. Το εκτέλεσε ο Κρισκίτο και έκανε το 0-1. Η ισοφάριση ήρθε στο 62′ με τον Ζουρκόφσκι να βρίσκει τον Ντι Φραντσέσκο και να εκτελεί σωστά. Στο 71′ ο Ζουρκόφσκι με ωραίο σουτ από 25′ μέτρα πέτυχε την ανατροπή γράφοντας το 2-1 για την Έμπολι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία στο 81′ με τον Μελεγκόνι. Η Τζένοα έσωσε την… παρτίδα στο 89ο λεπτό όταν μετά από ωραίο συνδυασμό ο Μπιάνκι εκτέλεσε σωστά και ισοφάρισε πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο Καμπιονάτο.

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάρλο, Φλαμότσι (79’Ισμαϊλί), Τονέλι, Βίτι, Μαρκίτσα (59’Παρίζι), Στούλατς (59’Ρίτσι), Χαας (59’Ζουρκόφσκι), Μπαντινέλι (46’Κουτρόνε), Χέντερσον, Ντι Φραντσέσκο, Πιναμόντι.

ΤΖΕΝΟΑ: Σιρίγκου, Μασιέλο, Βάσκες, Κρισκίτο, Μπιράσκι (74’Γκιλιόνε), Ροβέλα (69’Μπεχράμι), Μπαντέλι, Στουράρο (69’Καλόν), Καμπιάσο (78’Μελεγκόνι), Γκαλντάμες (74’Μπιάνκι), Καϊσέδο.