Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο για το ΑΠΟΕΛ, που νίκησε με 3-0 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ. Εκ των κορυφαίων του αγώνα ο Κβιλιτάια που με δύο γκολ και μία ασίστ, ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή.
Ο Γεωργιανός επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το χορό των τερμάτων στο 38’ με πέναλτι. Σε μία φάση όπου ο Νατέλ ανατρέπεται από τον Σάντος και ο Βασίλης Δημητρίου με τη διαχείριση της φάσης δημιούργησε ένταση, αφού πέρασαν 7 λεπτά για να εκτελεστεί το πέναλτι.
Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να αφυπνιστεί, ήρθε και το δεύτερο γκολ του Σόουζα, ενώ προηγήθηκε και η κόκκινη του Σάντος στο 55’ και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.
Ο Κβιλιτάια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 72’.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας ανέβηκαν στους 13 βαθμούς και την 4η θέση με την ΑΕΛ να μένει στους 11.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σάβιτς, Σαμπάλα (73′ Γουίλερ), Λουντέμο, Ντογκαλά (45+6′ Θεοδώρου), Σόουζα (76′ Σατσιάς), Κβιλιτάια, Οκριασβίλι (73′ Εφραίμ), Νατέλ (76′ Ντιαβαρά)
Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Μιχαήλ, Κατσαντώνης,  Τσεπάκ, Φενερίδης
ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς (73′ Ντάβερφελντ), Νταβόρ, Τσέποβιτς (73′ Τσάβες), Σάντος, Τόρες, Ριέρα (73′ Μάζουρεκ), Μαζάν
(59′ Μαΐντεβατς), Ριστέφσκι, Πελέ

Στον πάγκο: Εβόρα, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αντωνίου, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Κυριάκου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οκριασβίλι, Σόουζα / Ριέρα, Μαζάν, Μεντόγεβιτς (3η), Τόρες, Τσάβες, Πελέ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σάντος (2η κίτρινη)
ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Βινίσιους, Τσεπάκ, Σαμπάλα, Σάβιτς / Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Ρέινολντς, Ριστέφσκι

Έναρξη του αγώνα.

11’ Διαγώνιο σουτ από τον Νατέλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κεραυνός. Πρώτη καλή φάση στο ντέρμπι.
15′ Κεφαλιά από τον Τσέποβιτς εντός περιοχής, έξω. Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ.
20′ ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το 20λεπτο στο ΓΣΠ. Καλός ο ρυθμός του αγώνα, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβληθεί της άλλης, μία ευκαιρία για την καθεμία.
25′ Σουτ του Σόουζα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Κεραυνού.
27′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα.
28′ Γέμισμα του Σαμπάλα προς την περιοχή του Κεραυνού, δεν κατάφερε να κάνει την προβολή ο Σόουζα που ακολούθησε τη φάση.
29′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Τόρες, πάτησε ωραία ο Τσέποβιτς στον Σάντος που έκανε το μονοκόμματο σουτ με τη μπάλα να καταλήγει έξω.
30′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Σάντος παίζει απρόσεχτα και βρίσκει τον Σάντος κάτω χαμηλά.
32′ Aδικαιολόγητη καθυστέρηση με τον Βασίλη Δημητρίου να έχει συνεννόηση με τον VAR.
34′ Αποβάλλεται ο Γιώργος Πιττάκας, βοηθός του Ντούσαν Κέρκεζ για διαμαρτυρίες.
38′ ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχος ο Κβιλιτάια από τα 11 βήματα, παρά την προσπάθεια του Κεραυνού.
Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+2′
Κίτρινη στον Οκριασβίλι.
45+5′ Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για χέρι του Βινίσιους έπειτα από χέρι του Σάβιτς.
45+5′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.
45+6′ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Θεοδώρου αντί του Ντογκαλά.
TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-0
Έναρξη του β’ ημιχρόνου. Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.
47′ Κάθετη πάσα του Κβιλιτάια στον Νατέλ που σκοράρει με κοντινό πλασέ, όμως ήταν εκτεθειμένος ο Βραζιλιάνος.
50′
Κίτρινη στον Μαζάν για φάουλ στον Κβιλιτάια.
53′
Κίτρινη κάρτα σε Σόουζα και Μεντόγεβιτς.
55′ Mε 10 παίκτες συνεχίζει η ΑΕΛ! Λάθος του Σάντος που παίζει τη μπάλα με το χέρι. Δεύτερη κίτρινη και αποβολή.
57′ ΓΚΟΛ 2-0: Μετά από γέμισμα στη περιοχή του Κεραυνού, ο Κβιλιτάια γύρισε στον Σόουζα που με πλασέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
59′
Αλλαγή για την ΑΕΛ. Mαϊντεβατς αντί του Μαζάν.
65′ Μακρινό σουτ του Σαμπάλα, αναγκάζει τον Κεραυνό να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει.
68′ Σκληρό φάουλ του Τόρες στον Σόουζα. Κίτρινη κάρτα από τον ρεφ του αγώνα στον Τόρες. Στα όρια της κόκκινης.
72′ ΓΚΟΛ 3-0: Γύρισμα στην περιοχή του Κεραυνού, ο Κβιλιτάια με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
73′
Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Ο Μάζουρεκ, ο Ντέβερφελντ και ο Τσάβες, αντί των Ριέρα, Τσέποβιτς και Μεντόγεβιτς. Για το ΑΠΟΕΛ Γουίλερ και Εφραίμ αντί Σαμπάλα και Οκριασβίλι.
76′ Άλλες δύο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Στη θέση των Σόουζα και Νατέλ, οι Σατσιάς και Ντιαβαρά.
83′ Kίτρινη κάρτα στον Τσάβες.
88′ Κίτρινη κάρτα στον Πελέ.
89′ Ατομική ενέργεια του Εφραίμ που πάτησε περιοχή και με πλασέ στην δεξιά γωνία του Κεραυνού. Aκυρώνεται όμως ως οφσάιντ το γκολ.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 3-0