Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, η Ομόνοια νίκησε με 2-0 τον Εθνικό στο Δασάκι στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.
Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα 60 λεπτά, βρήκαν πολλές ευκαιρίες και με δράστες τους Λοΐζου (46΄) και Παπουλή (54΄) πήραν το ζητούμενο. Η Ομόνοια σημείωσε και τρίτο γκολ στο 85’  με τον Λέζιακς, όμως μετά από πέντε λεπτά και έλεγχο του VAR, δεν μέτρησε…
Με τη νίκη της Ομόνοια, έφτασε στους 10 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση. Από την άλλη, ο Εθνικός είναι καθηλωμένος στην τελευταία θέση με μόλις δύο βαθμούς.
ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ
ΕΘΝΙΚΟΣ (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού (90′  Γκόρουπετς), Άδωνη, Ταράσοφς, Πηλέας (66′  Ιωάννου), Περατικός, Κ. Ηλία (77′  Ντόλεζαλ), Ασούμπρε, Ελουντού (46′  Κουμής), Μ. Ηλία, Φλοριάν (66′  Αμπντουλάγιεφ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καρασάουκς, Μωυσέως, Χαλ,  Σαββίδης
ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Λέζιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ, Τζιωνής, Λοΐζου, Παπουλής, Τσέποβιτς
Στον πάγκο: Χοράτσκα, Κυριακίδης, Κίκο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Χαραλάμπους, Ζαχαρίου, Ατιεμγουέν, Ντούρις, Κακουλλής

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

1′
Ο Μ. Ηλία μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Λανγκ να διώχνει σωτήρια.
4΄  Διαγώνιο σουτ του Τζιωνή, απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ.
8′  Φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα στρώθηκε στον Λοΐζου, όμως το σουτ που έκανε από το σημείο του πέναλτι πέρασε έξω.
9′  Αντεπίθεση για τον Εθνικό, ο Μ. Ηλία βρήκε τον Φλοριάν που έκανε το σουτ με τον Παναγή να αποκρούει.
12′  Κόρνερ του Τζιωνή, κεφαλιά του Γιούστε, η μπάλα πέρασε έξω.
18′  Μακρινό σουτ του Τζιωνή, η μπάλα πέρασε έξω.
20′  Εξαιρετική ενέργεια του Τζιωνή και διαγώνιο σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
20′  ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Ομόνοια στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης. Δραστήριος ο Τζιωνής, ο οποίος απειλεί την αντίπαλη εστία. Ο Εθνικός δυσκολεύεται να μπει στην αντίπαλη περιοχή.
23′
Σουτ του Παπουλή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ.
35′  ΣΧΟΛΙΟ: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς τελική προσπάθεια τα τελευταία λεπτά. Η Ομόνοια δυσκολεύεται να γίνει απειλητική, με τον Εθνικό να κλείνει καλύτερα τους χώρους.
36′
Ο Ντίσκερουντ έδωσε στον Παπουλή που έκανε το σουτ με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.
37′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Τσέποβιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.
40′
Ο Παπουλής μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.
42′  Ατομική ενέργεια του Παπουλή και δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνά έξω.
43′  Δυνατό σουτ του Λοΐζου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω.
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Δασάκι στον αγώνα Εθνικός – Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες (11 τελικές προσπάθειες) και έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια. Στα αρχικά και τελικά στάδια του ημιχρόνου, οι «πράσινοι» ήταν παραγωγικοί, χωρίς να καταφέρουν, όμως να μετουσιώσουν την υπεροχή τους. Αυτό, ήταν χωρίς καμία αμφιβολία το καλύτερο ημίχρονο της Ομόνοιας στο φετινό πρωτάθλημα.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′  0-1: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ: Ο Τζιωνής μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Λοΐζου που με πλασέ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ.
52′
Λάθος του Παναγή, η μπάλα στρώθηκε στον Φλοριάν, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κενή εστία, με την μπάλα να περνά έξω.
54′  0-2 Παράλληλη μπαλιά του Τσέποβιτς στον Παπουλή, ο οποίος με πλασέ στην κενή εστία, διπλασίασε τα γκολ της Ομόνοιας.
60′  ΣΧΟΛΙΟ: Πανάξιο το προβάδισμα των δύο τερμάτων για την Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.
66′  Πέναλτι ζήτησε ο Εθνικός για χέρι του Λανγκ. Η μπάλα βρίσκει πρώτα στο στήθος και μετά στο χέρι του Ούγγρου αμυντικού και έτσι σωστά δεν υποδείχθηκε πέναλτι.
69′
Δυνατό σουτ του Αμπντουλάγιεφ, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγή.
78′  Μικρή διακοπή, αφού το σημαιάκι του δεύτερου βοηθού διαιτητή, έγινε… κομμάτια.
80′  Συνεχίζεται κανονικά ο αγώνας…
80′
Διαγώνιο σουτ του Ιωάννου, η μπάλα πέρασε έξω.
81′  Ο Αμπντουλάγιεφ έδωσε στον Περατικό, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
85′  ΓΚΟΛ 0-3 Φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού, ο Λέζιακς, με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Έλεγχος του γκολ από VAR. Εξετάζεται το αν υπήρχε οφ σάιντ…
90′  Με απόφαση του VAR, το γκολ δεν μετρά… Χρειάστηκαν 5 λεπτά για να πάρουν την τελική απόφαση.
90′  +6 Σουτ του Ασούμπρε στο δοκάρι.