Τεράστια νίκη με 2-0 πέτυχε η Μπόχουμ κόντρα στην Άιντραχτ και την «καβάλησε στη βαθμολογία. Στη 15η θέση έμεινε η Άιντραχτ που παραπαίει εντός συνόρων. Βασικός ο Λαμπρόπουλος για την Μπόχουμ, ενώ στο 81’ μπήκε και ο Κώστας Σταφυλίδης.
Στο 3ο μόλις λεπτό ο Ασανό έβγαλε κάθετα στον Πλου που από δεξιά πλάσαρε ιδανικά τον Τραπ για το 1-0. Στο 11 η Άιντραχτ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ρίμαν απέκρουσε την εκτέλεση του Πατσιέντσια, ενώ στο 28’ ο Πορτογάλος αποχώρησε τραυματίας, όπως και ο Γιάκιτς στο 45’
Στο 54’ ο Τραπ έπεσε και πρόλαβε το Μπλουμ, ενώ στο 59’ ο Ρίμαν είπε όχι σε σουτ του Λάμερς και στο 62’ ο Μάσοβιτς πρόλαβε σωτήρια τον Μπορέ. Στο 70ο λεπτό το σουτ του Ασανό πέρασε μόλις έξω ενώ στο 79’ η Μπόχουμ άγγιξε το 2-0 με τον Πόλτερ.
Στο 85ο λεπτό το σουτ του Ρετζμπετσάι από το ύψος της περιοχής, έξυσε τα δοκάρια του Τραπ και στο 90+2′ ο ίδιος έγραψε το 2-0 με πλασέ σε κενό τέρμα.
ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Ντανίλο Σοάρες, Γκαμπόα (89’ Μπέλα Κότσπ), Λαμπρόπουλος, Λοσίγια, Λέβεν (81’ Σταφυλίδης), Μάσοβιτς, Ρετζμπετσάι, Πόλτερ, Μπλουμ (67’ Χόλτμαν), Ασανό (81’ Αντβί Αντζέι)
ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Τούτα, Τουρέ (75’ Χρούστιτς), Κόστιτς, Σο (75’ Χάουγκε), Καμάντα, Γιάκιτς (45’ Ρόντε), Μπορέ, Πατσιέντσια (28’ Λάμερς)