Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Ηλία Πηλακούτα κατά του Σωτήρη Σωτηρίου  Ποδοσφαιριστή της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Κυπέλλου COCACOLA Γ’ & Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ περιόδου 2023-2024 ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/13.03.2024.
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή BRANCO GODINHOLUIS MIGUEL κατά του SHPILEUSKI ALIAKSEI Προπονητή του ΑΡΗ Λεμεσού που αποβλήθηκε για ανεπαρκή συμπεριφορά στον πάγκο, έριξε το μπουκάλι στο έδαφος μέσω διαμαρτυρίας.  Περαιτέρω παραπέμπεται για αντιαθλητική συμπεριφορά που επέδειξε μετά την αποβολή του από τον αγωνιστικό χώρο. (Δεν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, και βρισκόταν στην είσοδο της φυσούνας και παρακολουθούσε τον αγώνα μέχρι την λήξη του) κατά παράβαση του άρθρου 4(α) και (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΠΑΦΟΣ F C – ΑΡΗΣ Λεμεσού /16.03.2024 (4η Αγωνιστική).
Απόφαση: Αποκλεισμός από ένα αγώνα και πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή PRONTERA ALESSANDRO κατά του OUSSEYNOU THIOUNE  Ποδοσφαιριστή της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου που αποβλήθηκε για  σοβαρό  παραβατικό  παιχνίδι  στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΚ Λάρνακας/17.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία του Διαιτητή Κωνσταντίνου Σάββα κατά του CICCONE LORENZO Ποδοσφαιριστή του Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006 που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος  στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’  Κατηγορίας,  Β’  Φάσης,  Β’  Όμιλος   περιόδου 2023-2024 Π. Ο. Ξυλοτύμπου 2006 – ΑΚΡΙΤΑΣ Χλώρακας /16.03.2024 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Πρόστιμο.

*Καταγγελία του Διαιτητή Πολύβιου Αντωνίου κατά της Ειρήνης Μιχαήλ   Ποδοσφαιρίστριας της ΛΕΥΚΟΘΕΑΣ Λατσιών που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, μετά από φάουλ που δέχθηκε στην πτώση της κτυπά με το πόδι της αντίπαλη ποδοσφαιρίστρια στον αγώνα Γυναικείου Πρωταθλήματος περιόδου 2023-2024 ΛΕΥΚΟΘΕΑ Λατσιών – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/17.03.2024 (18η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού  για αντιαθλητική συμπεριφορά και/ή πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων των παιδιών επαναφοράς της μπάλας (ballboys) κατά την διάρκεια του Α’ ημιχρόνου, κατά παράβαση των άρθρων 40–47 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023/2024 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Β’ Φάσης, Β’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΑΕΛ Λεμεσού – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/15.03.2024 (5η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας:
(α) για μεταφορά εντός του σταδίου (στην κερκίδα) από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων (πυρσοί), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) για πυροδότηση στη κερκίδα επικίνδυνων αντικειμένων (πυρσοί) κατά τη διάρκεια του αγώνα από οπαδούς της ομάδας, κατά παράβαση των άρθρων και 10.2γ(1) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(γ) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του Κεφαλαίου ΙΧ του άρθρου 12.5 της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024
στον  αγώνα Πρωταθλήματος
CYTA Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/16.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ  F C:
(α) για είσοδο στον χώρο τον αποδυτηρίων μη εξουσιοδοτημένων ατόμων (δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος και δεν έφεραν κονκάρδα για τον χώρο) μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 37 και 38 του Κεφ.
VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023/2024 και  για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο μη εξουσιοδοτημένων ατόμων (δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος) πριν την έναρξη του αγώνα και κατά τη διάρκεια του Α’ ημιχρόνου κατά παράβαση του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(β) για αντιαθλητική συμπεριφορά και/ή πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων των παιδιών επαναφοράς της μπάλας (
ballboys) κατά την διάρκεια του Β’ ημιχρόνου, κατά παράβαση των άρθρων 40 – 47 του Κεφαλαίου VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023/2024.
CYTA περιόδου 2023-2024
CYTA Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΠΑΦΟΣ F C – ΑΡΗΣ Λεμεσού/16.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ  κατά  παράβαση του Κεφαλαίου ΙΧ του άρθρου 12.5 της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA B’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΠΑΦΟΣ F C – ΑΡΗΣ Λεμεσού /16.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου:
(α) για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα (70ο λεπτό του αγώνα) που είχαν στόχο ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ και τον πάγκο της αντίπαλης ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για φτύσιμο από οπαδούς της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα (78ο  λεπτό του αγώνα)  προς τον 4ο διαιτητή του αγώνα, κατά παράβαση των άρθρων 5 και 10.2(στ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για εξύβριση από οπαδούς της ομάδας πριν την έναρξη και καθ’ όλη τη διάρκεια του Β’ ημιχρόνου (μηνύματα τα οποία είναι ακατάλληλα για αθλητικές εκδηλώσεις με υβριστικό και/ή αισχρό και/ή χυδαίο περιεχόμενο που είχαν στόχο τον 4ο διαιτητή του αγώνα), κατά παράβαση των άρθρων 5 και 10.2(ε) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA B’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΑΕΚ Λάρνακας/17.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ Λάρνακας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του Κεφαλαίου ΙΧ του άρθρου 12.5 της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2023-2024 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA B’ Φάσης, Α’ Ομίλου περιόδου 2023-2024 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου–ΑΕΚ Λάρνακας/17.03.2024 (4η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του σωματείου ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαΐου:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα για 10 λεπτά, για καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου για 4 λεπτά και για προσωρινή διακοπή του αγώνα στο 52ο λεπτό του αγώνα για 3 λεπτά, που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας κατά παράβαση του άρθρου 10.2(ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών από οπαδούς της ομάδας πριν την έναρξη, κατά την διάρκεια, και μετά το τέλος του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 7 του Κεφ. VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος  CYTA 2023/2024 και των άρθρων 4(γ) και 5 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π και για είσοδο στον χώρο τον αποδυτηρίων και στον αγωνιστικό χώρο μη εξουσιοδοτημένων ατόμων (δεν ήταν γραμμένοι στο φύλλο αγώνος και δεν έφεραν κονκάρδα για τον χώρο) πριν την έναρξη, κατά την διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 37 και 38 του Κεφ.
VII της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας 2023/2024 του άρθρου 10.2(α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(δ)  για χρήση λέιζερ από οπαδούς της ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα με στόχο τους ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας, κατά παράβαση του άρθρου 10.2(ιβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(ε) για μεταφορά εντός του σταδίου (στην κερκίδα) από οπαδούς της ομάδας επικίνδυνων αντικειμένων (πυρσοί, καπνογόνα, πυροτεχνήματα), κατά παράβαση του άρθρου 10.2(δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(στ) για πυροδότηση στη κερκίδα επικίνδυνων αντικειμένων (πυρσοί, καπνογόνα, πυροτεχνήματα) πριν την έναρξη, κατά την διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα από οπαδούς της ομάδας, κατά παράβαση των άρθρων και 10.2γ(1) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π.
(ζ) γιατί ως γηπεδούχο Σωματείο επέτρεψε τη παραγωγή (μέσω κινηματογραφικών μηχανών) και/ή μετάδοση σήματος μέσω
drone εντός του αγωνιστικού χώρου πριν την έναρξη, σε όλη τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα χωρίς την προηγούμενη έκκριση από την Κ.Ο.Π., κατά παράβαση των άρθρων 1, 2 και 3, Κεφάλαιο XVΙI της προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2023/2024
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας,  Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου  περιόδου   2023-2024 ΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29ης Μαϊου – ΠΕΓΕΙΑ 2014 /15.03.2024 (9η Αγωνιστική).

*Καταγγελία κατά του ΣΠΑΡΤΑΚΟΥ Κιτίου  για επεισόδια που προκλήθηκαν από οπαδούς της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο μετά τη λήξη του αγώνα (μετά το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί της ομάδας παραβίασαν την καγκελόπορτα όπου ήταν κλειδωμένη, η οποία συνδέει την κερκίδα με το γήπεδο, έσπασαν την κλειδωνιά και εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο περίπου 10-15 άτομα που ήταν οπαδοί του Σπάρτακου Κιτίου και χτύπησαν ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας) κατά παράβαση των άρθρων 4(κβ) 10.2(α) και 10.2(η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της Κ.Ο.Π. στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’  Κατηγορίας,   Β’ Φάσης, Α’ Ομίλου  περιόδου   2023-2024 ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου – ΕΘΝΙΚΟΣ Λατσιών/16.03.2024 (9η Αγωνιστική).
Απόφαση: Ποινής διεξαγωγής ενός αγώνα κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο.

*Καταγγελία κατά της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς γιατί δεν επιβεβαίωσε ηλεκτρονικά στο σύστημα comet το Φύλλο Αγώνος, κατά παράβαση των όσων καθορίζονται στα άρθρα 12 – 13 του Κεφαλαίου ΙΧ της Προκήρυξης Κυπέλλου COCACOLA  περιόδου 2023/2024 στον αγώνα Κυπέλλου COCACOLA Γ’ & Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ  περιόδου 2023-2024 ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς/13.03.2024.