Εθνικός και Απόλλων εξήλθαν ισόπαλοι 3-3 μέσα στο Δασάκι για την 11η αγωνιστική των πλέι οφ του β’ ομίλου.
Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός πήρε γερό προβάδισμα δύο τερμάτων με… τους συνήθης ύποπτους Μάριο Ηλία και Ένζο Καμπρέρα να σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος ο Μπακένγκα ανέλαβε δράση και μέσα σε 6’ σκόραρε δύο τέρματα ισοφαρίζοντας για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια με ένα εξαιρετικό γκολ ο Μάριος Ηλία έδωσε ξανά προβάδισμα αλλά ο Μπακένγκα πέτυχε το χατ-τρικ στο 90+1’ ισοφαρίζοντας για το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνικός: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (66′ Σπιρόφσκι), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (74′ Κ. Ηλία), Ιωάννου (74′ Μπίκερ), Στυλιανού, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (80′ Περδίος), Ντράζιτς (80′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Σταυρινού, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Αγγελόπουλος.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό (90+2′ Σάντος), Σιέλβικ (80′ Κολ), Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Νταρίκουα, Φιλιώτης (60′ Σαγκάλ), Μάρκες, Μπακένγκα.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Ποντικός, Χάμπος, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
7′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Καμπρέρα βρήκε ωραία τον Μάριο Ηλία στην πλάτη της άμυνας, που βγήκε απέναντι από τον Λεουβενμπεργκ και πλάσαρε ιδανικά για να ανοίξει το σκορ.
20′ ΓΚΟΛ 2-0. Γύρισμα του Ντράζιτς, ο Νταρίκουα γλίστρησε και δεν κατάφερε να διώξει με τον Καμπρέρα αμαρκάριστος να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
22′ Ο Ντράζιτς επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Νταρίκουα και βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων καταλήγοντας κόρνερ.
27′ Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο που είναι η 3η και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων. Είτε με Νέα Σαλαμίνα, είτε με ΑΕΛ.
36′ Ο Μπακένγκα έδωσε στον Μάρκες ο οποίος έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγή.
38′ O Καμπρέρα βγήκε τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ, με τον κήπερ των φιλοξενουμένων να πέφτει στα πόδια του επιθετικού των γηπεδούχων και να απομακρύνει.
42′ Ο Παναγή ακούμπησε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, ωστόσο ο Μπακένγκα ήταν σε θέση οφσάιντ και δεν τιμωρήθηκε ο κήπερ του Εθνικού, μετά από σχετικό έλεγχο του VAR.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
49′
Καλή ενέργεια του Μαλεκκίδη εντός περιοχής, έπεσε στο έδαφος αλλά σωστά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.
53′ Ο Καμπρέρα έκανε την προσπάθεια αλλά ο Σιέλβικ επέμβηκε και σταμάτησε σωτήρια την προσπάθεια του.
55′ Κίτρινη στο Νταρίκουα για διαμαρτυρίες.
60′ Πρώτη αλλαγή στο ματς για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Φιλιώτης, εντός ο Σαγκάλ.
63′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μπακένγκα μετά από μπαλιά του Γιούρτσεβιτς με άψογο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Παναγή.
65′
Ο Μάρκες από κοντά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.
66′ Πρώτη κίνηση και για τον Εθνικό. Έξω ο Ντε Ιριόντο, μέσα ο Σπιρόφσκι.
67′ Πανομοιότυπη φάση με αυτή του γκολ, αλλά αυτή την φορά ο Μπακένγκα με το κεφάλι δεν κατάφερε να σκοράρει.
69′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Μπακένγκα με ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ νίκησε τον Παναγή και σκόραρε το 2ο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.
72′
Ο Σαγκάλ μετά από ωραία ενέργεια, έκανε το πλασέ αλλά ο Παναγή απέκρουσε σε κόρνερ.
73′ Ο Μαλεκκίδης προσπάθησε μετά τις κόντρες, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε ξανά σε κόρνερ.
74′ Διπλή κίνηση από Τζούρεφ. Εκτός Πεχλιβάνης και Ιωάννου, εντός Κ. Ηλία και Μπίκερ.
76′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Ντράζιτς σήκωσε στον Μάριο Ηλία ο οποίος σκόραρε με εξαιρετικό τελείωμα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λέουβενμπεργκ.
80′
Αλλαγές για τον Εθνικό. Εκτός οι Μάριος Ηλία και Ντράζιτς, εντός Χριστοφή και Περδίος. Αλλαγή και για τον Απόλλωνα, εκτός πέρασε ο Σιέλβικ και εντός ο Κολ.
84′ Κίτρινη στον Περατικό.
85′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ στα όρια της περιοχής, στο τείχος και κόρνερ.
90′ Τρία λεπτά επιπλέον χρόνος.
90+1′ ΓΚΟΛ 3-3. Ο Μπακένγκα πετυχαίνει χατ-τρικ και ισοφαρίζει με ωραία πλασέ.