Η Εθνική Κύπρου γνώρισε την ήττα από την Ουκρανία με 2-0 στην «Αρένα» για την τελευταία αγωνιστική του Euro U17 και έκλεισε τη διοργάνωση χωρίς βαθμό!
Το σκορ άνοιξε ο Μποχντάνοφ στο 30ο λεπτό, και έτσι το 0-1 οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ενώ στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ντενίσοφ κέρδισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Χριστοδούλου.
Ο Μποχντάνοφ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 48’ ευστόχησε για το 0-2 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.
Κάπως έτσι, το σύνολο του Χρύση Μιχαήλ, είπε «αντίο» στη διοργάνωση στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό ενώ η Ουκρανία τερμάτισε τρίτη με μία νίκη.
Στο άλλο ματς α’ ομίλου η Τσεχία επικράτησε με 4-3 της Σερβίας και τερμάτισε στην πρώτη θέση με εννέα βαθμούς, ενώ οι Σέρβοι στη δεύτερη με έξι.

Κύπρος (Μιχαήλ): Παναγή, Σκάφη, Ρ. Δημοσθένους (75′ Χατζηλευτέρη), Πολυχρονίου, Βασιλείου (66′ Μιχάλας), Πετούσσης, Ψηλογένης, Τζιωρτζής, Ευαγγέλου (55′ Λουκαΐδης), Χριστοδούλου (55′ Νικολάου), Σ. Δημοσθένους (55′ Π. Ιωάννου).
Στον πάγκο: Μίχος, Χαραλάμπους, Κ. Ιωάννου, Αγγελίδης.

Ουκρανία (Μόροζ): Πετρένκο, Ρίμπακ, Μπάρσκα, Ντίχταρ (89′ Ντανκόβσκι), Στρίλτσουκ (71′ Σελεκέτα), Ρεντούσκο (71′ Λιούσιν), Σορόκα, Βάκουλιουκ, Ντενίσοφ (81′ Ντράγκαν), Μπονντάρ, Μποχντάνοφ (81′ Ποπόφ).
Στον πάγκο:  Μακαρένκο, Τρέτιακ, Ολιτσένκο, Στεπάνοφ.

ΣΚΟΡΕΡ: Μποχντάνοφ (30′, 48′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ευαγγέλου, Χριστοδούλου, Βασιλείου, Τζιωρτζής

Διαιτητής: Ante Čulina (Κροατία)
Βοηθοί: Luka Pušić (Κροατία), Victor Skytte (Δανία)
Τέταρτος: Jakob Alexander Sundberg (Δανία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
12′ Σουτ στην κίνηση του Μποχτάνοφ, άστοχο.
17′ Ο Σορόκα πραγματοποίησε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
22′ Ο Μπονντάρ έπιασε την κεφαλιά άλλα πέρασε απελπιστικά έξω.
30′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μποχντάνοφ «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον Παναγή κι άνοιξε το σκορ.
35′ Συρτό σουτ του Βασιλείου, άουτ.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

47′ Πέναλτι για την Ουκρανία, σε μαρκάρισμα του Χριστοδούλου πάνω στον Ντενίσοφ.
48′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μποχντάνοφ ευστοχεί και διπλασιάζει τα τέρματά του.
52′ Κίτρινη στον Ευαγγέλου.
54′ Κίτρινη στον Χριστοδούλου.
55′ Τριπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Π. Ιωάννου, Νικολάου και Λουκαΐδης εντός, Σ. Δημοσθένους, Χριστοδούλου και Ευαγγέλου εκτός.
57′ Κίτρινη στον Βασιλείου.
66′ Μιχάλας στη θέση του Βασιλείου.
71′ Σελεκέτα και Λιούσιν μέσα, Στρίλτσουκ και Ρεντούσκο έξω.
75′ Ο Χατζηλευτέρη αντικαθιστά τον Ρ. Δημοσθένους.
81′ Ποπόφ και Ντράγκαν αντί Μποχντάνοφ και Ντενίσοφ.
89′ Ντανκόβσκι στη θέση του Ντίχταρ.
90′ Κίτρινη στον Τζιωρτζή.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.