Η Δόξα στην έδρα της νίκησε 6-3 τον Εθνικό Άχνας για την τελευταία αγωνιστική της σεζόν 2023-2024.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κατωκοπιάς αποχαιρετά με νίκη την α’ κατηγορία.
Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Σαντίκ και Ναμπί και ένα ο Τρούγιτς, ενώ για τον Εθνικό είδαν δίχτυα οι Περδίος, Ντράζιτς και Λίπσκι.

ΔΟΞΑ: Κυριάκου, Τάντι, Τρούγιτς (80 Αποστόλου), Τραϊτσεφσκι, Σαντίκ (80′ Κανελλόπουλος), Ναμπί, Λοϊζίδης (60′ Χάνι), Ερωτορκίτου (60′ Νεοκλέους), Βελκόφσκι, Μέσκα, Ασάντε (80′ Αργυρού).
Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Αποστόλου, Νεοκλέους, Κανελλόπουλος, Αργυρού, Χάνι.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μακρής, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (87′ Εγκωμίτης), Περατικός, Ηλία Κ.(53′ Λίπσκι) , Νικολάου (53′ Πεχλιβάνης), Ιωάννου, Πέρδιος (54′ Καμπρέρα), Ηλία Μ., Ντράζιτς, Αγγελόπουλος (87′ Σουλής).
Στον πάγκο: Σταυρινού, Εγκωμίτης, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Σούλης, Αρτυματάς, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Καμπρέρα, Λεμίσκο.

ΓΚΟΛ: 15′ Τρούγιτς, 17′ , 55′ (π.) Σαντίκ, 65′, 90+1′ Ναμπί, 90+6′ Νεοκλέους/ 19′ Περδίος, 63′ Ντράζιτς, 74′ Λίπσκι

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

6′ Πετυχαίνει γκολ ο Εθνικός αλλά ακυρώνεται καθώς ο Σπιρόφσκι ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.
8′ Σέντρα-σουτ του Θωμά Νικολάου, η μπάλα έφυγε έξω.
12′ Καλό σουτ του Μάριου Ηλία έξω.
15′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τρούγιτς με προβολή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι, ανοίγει το σκορ.
17′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Σαντίκ  έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε…αέρα δύο τερμάτων στη Δόξα.
19′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Περδίος με κοντινό πλασέ μειώνει.
35′ Ο Λοϊζίδης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για τος γηπεδούχους, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
37′ Κίτρινη στον Τρούγιτς.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+4′ Ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR το οποίο δεν βρήκε κάτι το αντικανονικό.

51′ Κεφαλιά του Μάριου Ηλία έξω.
54′ Κερδίζει πέναλτι η Δόξα μετά από χέρι του Πεχλιβάνη.
55′ ΓΚΟΛ. 3-1. Ο Σαντίκ ευστοχεί από τα 11 βήματα.
62′ ΓΚΟΛ. 4-1. Ο Ναμπί έκανε ωραία κίνηση και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
63′ ΓΚΟΛ. 4-2. Μειώνει ο Εθνικός με ωραίο σουτ του Ντράζιτς.
66′ Σουτ του Μάριου Ηλία έξω.
71′ Πέτυχε γκολ η Δόξα μες τον Τρούγιτς αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
74′ ΓΚΟΛ. 4-3. Ο Λίπσκι από κοντά μειώνει για τον Εθνικό Άχνας.
81′ Κεφαλιά του Τάντι στο δοκάρι.
90+1′ ΓΚΟΛ. 5-3. Ο Ναμπί με δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το 5-3.
90+6′ ΓΚΟΛ. 6-3. Ο Νεοκλέους με ωραίο πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.