Νίκη και τη νίκη για το ΑΠΟΕΛ.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» με μια εμφάνιση με πολύ καλή τακτική νίκησε 2-0 την Πάφος FC στο «Στέλιος Κυριακίδης», ανέβασε την διαφορά από την 2η θέση στους τέσσερις βαθμούς, έγινε ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο και περιμένει.
Η ομάδα του Σα Πίντο με μια μεστή εμφάνιση, άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κβιλιτάια στο 59ο λεπτό, ενώ εφτά λεπτά αργότερα στο 66ο καθάρισε το ματς και με δεύτερο γκολ με δράστη τον Μαρκίνιος.

ΠΑΦΟΣ FC (X.K.Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Δημητρίου, Μιχαήλ (77′ Μπότσκαϊ), Κανέ, Ναμ, Ντράγκομιρ (77′ Αμπντουσαλάμοφ), Τζάτζα, Τάνκοβιτς, Κοντρέρας.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι, Νταλίνια, Πέπε.

ΑΠΟΕΛ (Σα.Πίντο): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεπάκ (84′ Σιπριάνο), Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (69′ Βιγιαφάνες), Μαρκίνιος (77′ Ζέφτε), Ντονγκαλά (46′ Δώνης), Κβιλιτάια (84′ Τομανέ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουΐλσον, Βιγιαφάνες, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί, Δώνης.

ΓΚΟΛ: 59′ Κβιλιτάια (π.), 66′ Μαρκίνιος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δημητρίου/Τσεπάκ, Μαρκίνιος
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 5.489 (5.439 για την Πάφος FC και 50 για το ΑΠΟΕΛ)

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ: Κοσταντίνοφ (2)
Πάφος FC: Ρους, Γκολντάρ, Μελούσο, Μπότσκαϊ, Πέπε (2)

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

5′
Σέντρα του Τάνκοβιτς, η μπάλα έφυγε κατευθείαν έξω.
9′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ. Έγινε η σέντρα από δεξιά με τον Τσεπάκ, ο Σούστς στο δεύτερο δοκάρι δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω.
11′ Κόρνερ του Μαρκίνιος, πισινή κεφαλιά του Κβιλιτάια στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έφυγε έξω.
16′ Σέντρα του Ντογκαλά από δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.
19′ Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου για δυνατό φάουλ στον Μαρκίνιος.
21′ Κίτρινη κάρτα στον Τσεπάκ για δυνατό φάουλ στον Τζάτζα.
22′ Απειλεί η Πάφος FC. Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
28′ Σουτ στη κίνηση από τον Μάριο Δημητρίου, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.
35′ Ισορροπημένο το παιχνίδι χωρίς την μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
44′ Σουτ του Τζάτζα από καλή θέση, σε ετοιμότητα ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα.
ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
45′ Πρόβλημα με Ντογκαλά στο ΑΠΟΕΛ. Ζήτησε αλλαγή.

45+2′ Επέστρεψε στο γήπεδο ο Ντογκαλά και θα διαφανεί στην ανάπαυλα αν θα αντικατασταθεί.
45+3′ Ασυνεννοησία ανάμεσα σε Πέτροβιτς και Μπέλετς, ο Ντράγκομιρ έκλεψε αλλά τον πρόλαβε ο Πέτροβιτς.

46′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Ντογκαλά πέρασε ο Δώνης.
54′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος για τρικλοποδιά εκτός φάσης στο Ναμ.
55′ Ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Τζάτζα ο οποίος τελείωσε υπό πίεση την φάση με την μπάλα να καταλήγει στον Μπέλετς.
55′ Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Δημητρίου στον Τσεπάκ. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση. Η φάση εξετάζεται από το VAR.
To VAR στέλνει τον Ιταλό διαιτητή στον on field review, το βλέπει ξανά, αλλάζει απόφαση και υποδεικνύει την άσπρη βούλα.

59′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια. Οι ποδοσφαιριστές αφιέρωσαν το γκολ στον Σα Πίντο.

65′ Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Πέπε, Βαλακάρι και Μπρούνο αντί των Τάνκοβιτς, Ναμ και Τζάτζα.
66′ Ζήτησε πέναλτι η Πάφος FC για σπρωξιμο του Τσεπάκ στον Βαλακάρι. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι η φάση ήταν εκτός περιοχής.
66′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ο Βραζιλιάνος επέμεινε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

69′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Σαρφό ο Βιγιαφάνες.
71′ Κεφαλιά του Μιχαήλ, απέκρουσε ο Μπέλετς.
73′ Σουτ του Ντάλσιο έξω.
84′ Γύρισμα του Μπρούνο, μπήκε στην φάση ο Γκολντάρ αλλά πιο ψηλά ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα.
90′ ΟΧΤΩ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.