Σε ένα παιχνίδι με τρία ακυρωθέντα γκολ (δύο για τον Άρη και ένα για την ΑΕΚ) και δύο τεράστιες ευκαιρίες λίγο πριν το 90λεπτο (μια για κάθε ομάδα), η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια με γκολ του Μιλίτσεβιτς στο 90+5’ και κράτησε την διαφορά από την κορυφή στον έναν βαθμό.
Εκεί που όλοι είπαν ότι δεν γίνεται να μπει άλλο γκολ, ο Μιλίτσεβιτς μετά από φάουλ του Γιούρτσο με όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Βανά και έγινε το έλα να δεις στην κερκίδα… των 50 της ΑΕΚ.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μάτισικ (85′ Μουσούντα), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Νίκολιτς (46′ Μπράουν), Μοντνόρ, Μαγιαμπέλα (46′ Μπένγκτσον), Γκομίς (64′ Κοκόριν), Σουμάνσκι (46′ Σαβό).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σάβο, Σεμέδο.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου (65′ Ντιουνκού), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Πονς, Γκάμα (78′ Τρισκόφσκι), Τόνγκια (78′ Γκιούρτσο) , Φαράζ (64′ Σάντος), Λόπες (71′ Ντίμερς).
Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ενρίκες, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς.

Στο όριο καρτών: Γιαγκό, Μπένγκτσον (2) / Ντιούνκου, Γκαρσία (2)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
2′ Κίτρινη στον Σουμάνσκι.
8′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σουμάνσκι, απομακρύνει σε κόρνερ ο Μιλίτσεβιτς.
9′ Ο Βανά διώχνει το σουτ του Πονς.
11′ Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Ντιούνκου, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ του Φαράζ που έδωσε την ασίστ.
22′ O Γιαγκό βρήκε τον Σουμάνσκι μέσα στην περιοχή, ωστόσο μετά την πίεση του Μιλίτσεβιτς, έκανε ένα χλιαρό πλασέ με τον Πίριτς να μπλοκάρει.
28′ Σουτ του Νίκολιτς, σε ετοιμότητα ο Πίριτς.
33′ Ο Γκάμα επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
36′ Σουτ του Μιλίτσεβιτς πάνω από τα δοκάρια.
45′ ΤΡΙΑ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω Νίκολιτς, Σουμάνσκι και Μαγιαμπέλα, μέσα Μπράουν, Σαβό και Μπένγκτσον.
47′ Πετυχαίνει γκολ ο Άρης με τον Μπένγκστον και αυτό ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Σαβό ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης.
52′ Επικίδυνο γύρισμα του Μοντνόρ, έβαλε το πόδι και απέκρουσε σε κόρνερ ο Μιλίτσεβιτς.
62′ Σουτ του Ουρόσεβιτς, κατευθείαν στα χέρια του Πίριτς.
64′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Κοκόριν, έξω ο Γκομίς.
65′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Σάντος και Σάντσες, έξω Φαράζ και Ντιουνκού.
69′ Άλλαξαν ωραία την μπάλα Κοκόριν και Μπένγκτσον, πρόλαβε τον Σουηδό ο Γκαρσία.
78′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Γκιούρτσο και Τρισκόφσκι, έξω Τόνγκια και Γκάμα.
82′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι μόνος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Βανά πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση και κράτησε το μηδέν.
83′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κοκόριν βγήκε μόνος, πέρασε και τον Πίριτς, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
86′ Κίτρινη κάρτα στον βοηθό του Σπιλέφσκι Τόμι Γίνιγκεν.
89′ Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ. Ο Σάντος έφυγε μόνος, έκανε το γύρισμα τον Γκιούρτσο αλλά η πάσα ήταν δυνατή και χάθηκε η ευκαιρία.
90+2′ Πετυχαίνει γκολ ο Άρης με τον Μπράουν αλλά και πάλι ακυρώνεται καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ ο Σαβό.
90+4′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της ΑΕΚ Ραν Μπεν Σιμόν.
90+5′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς.