Έγραψε ιστορία η Πάφος FC. Για πρώτη φορά θα δώσει το παρών της στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει το πρώτο της τρόπαιο.

Μέχρι το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Καρσέδο έβλεπε το ματς να πηγαίνει στην παράταση καθώς έχανε 1-0 από τον Απόλλωνα με πέναλτι του Σαγκάλ, αλλά ο Τάνκοβιτς με μια ΓΚΟΛΑΡΑ ισοφάρισε σε 1-1 στην πρώτη και μοναδική τελική εντός στόχου από την ομάδα του στο β’ ημίχρονο και έστειλε την ομάδα του στο μεγάλο παιχνίδι της 18ης Μαίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Σάντος (84′ Φιλιώτης), Γιούρτσεβιτς, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Σπόλιαριτς (87′ Πέρετζ), Σέλβικ, Σαγκάλ (84′ Μπακένγκα), Μάρκες
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μποτσκάϊ, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (62′ Τζάτζα), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (78′ Κοντρέρας)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από περίπου 9.000 Απολλωνίστες.

4′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες κινήθηκε πολύ ωραία ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, βρέθηκε απέναντι από τον Ίβουσιτς, έκανε το πλασέ με το εξωτερικό του ποδιού, ο Σαγκάλ προσπάθησε να μπει στην φάση, δεν βρήκε την μπάλα και αυτή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων αφού ο Ίβουσιτς την άγγιξε ελάχιστα.

13′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ωραία κίνηση και σέντρα από τον Σαγκάλ, δεν πρόλαβε ο Μάρκες να μπει στην φάση και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
17′ Σουτ του Μαλεκκίδη, η μπάλα σταμάτησε στον Γκολντάρ.
23′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ζάιρο βγήκε μόνος απέναντι στον Λέουβενμπεργκ, προς στιγμή φάνηκε να τον περνά αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας έπεσε στα πόδια του και μάζεψε την μπάλα.

29′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Μάρκες έπιασε ένα καλό σουτ αλλά ο Ίβουσιτς ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
32′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Σέντρα του Μποτσκάι από αριστερά, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
37′ Σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
53′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλακάρι για φάουλ στον Νταρίκουα.
55′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Ρους στον Μαλεκκίδη. Ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
61′ Το σουτ του Βαλακάρι έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
62′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Τζάτζα, έξω ο Βαλακάρι.
65′ Κίτρινη στον Μποτσκάι για δυνατό φάουλ στον Σαγκάλ.
67′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας για ανατροπή του Μάρκες από τον Λέουβενμπεργκ.
Το VAR καλεί τον διαιτητή να το δει ξανά και αφού το βλέπει υποδεικνύει πέναλτι για τον Απόλλωνα.

70′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαγκάλ.

77′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: ΑΠΟΛΛΩΝ 55%-ΠΑΦΟΣ FC 45%
78′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Κοντρέρας, έξω ο Πέπε.
83′ Κεφαλιά του Ζάιρο μετά από κόρνερ του Μποτσκάι, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
84′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Φιλιώτης και Μπακένγκα, έξω Σάντος και Σαγκάλ.
87′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του τραυματία Σπόλιαριτς πέρασε ο Πέρετζ.
89′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Ρους στον Μπακένγκα. Ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
90′ Ο Μάρκες δεν πρόλαβε την πάσα του Φιλιώτη.
ΕΞΙ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ
90+4′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Πάφος FC με γκολάρα του Μουαμέρ Τάνκοβιτς.