Η Φενέρμπαχτσε έφυγε με νίκη τριών τερμάτων από το Βέλγιο κόντρα στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ για τη φάση των 16 του Europa Conference League. Η Φιορεντίνα έφερε τα πάνω κάτω στη Βουδαπέστη κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League τσέκαρε από το πρώτο παιχνίδι η Φενέρμπαχτσέ. Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι και αποτελεσματικοί στο Βέλγιο, στο 0-3 επί της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ που τους στέλνει με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση.

Ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό, όμως οι Τούρκοι κράτησαν το καλύτερο για το τέλος.

Δύο ακόμα γκολ από τους Όστεβολντ (84’) και Τάντιτς (94’) διαμόρφωσαν το τελικό 0-3, που μετατρέπει τον επαναληπτικό σε τυπική διαδικασία.

Ματσάρα στην Ουγγαρία, με την Φιορεντίνα να πανηγυρίζει στο τέλος. Ο Νζολά με γκολ από τα αποδυτήρια (2’) έβαλε τους βιόλα μπροστά στο σκορ, όμως δύο γκολ από Σεκ (12’) και Κίντα (29’) γύρισαν το ματς πριν το ημίχρονο.

Ο Αργεντινός Μπελτράν έφερε το παιχνίδι στα ίσα (59’), όμως η Μακάμπι Χάιφα πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Καλαΐλι (67’).

Ωστόσο, οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πολύ σκληρά καρύδια. Ισοφάρισαν εκ νέου με τον Μαντραγκόρα (73’) και πήραν τελικά την νίκη (3-4) στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με νικητήριο γκολ του Μπαράκ.

Τέλος στο πιο άνοστο παιχνίδι της βραδιάς, Σερβέτ και Πλζεν έμειναν στο 0-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της Τσεχίας.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13′ Ελ Κααμπί / 4′, 30′ Ζάχαβι, 9′ Σαχάρ, 74′ Πέρετς)
  • Άγιαξ – Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε – Μπριζ 2-1 (43′ Στέβενικ, 90+2′ Γκούλμπραντσεν / 85′ πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ – Λιλ 0-2 (28′, 51′ Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 2-0 (37′, 71′ Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ – Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Φενέρμπαχτσε 0-3 (20′ Μπατσουαγί, 84′ Οστερβόλντε, 90+4′ πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα – Φιορεντίνα 3-4 (12′ Σεκ, 29′ Κίντα, 67′ Καλαϊλί / 2′ Ενζολά, 58′ Μπελτράν, 73′ Μαντράγκορα, 90+5′ Μπάρακ)