Η Μονακό δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε με νίκη από τη Λυών με 87-77 επί της Βιλερμπάν στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Στην 21η νίκη της στη σεζόν έφτασε η Μονακό το βράδυ της Πέμπτης (28/3) που επικράτησε με 87-77 της Βιλερμπάν και πέρασε δύσκολα από τη Λυών και τη νεότευκτη LDLC Arena, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Μοναγέσκοι ήταν επιβλητικοί στην πρώτη περίοδο (12-23), ωστόσο, είδαν τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο ματς, όντας σαφώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-21. Η Μονακό μπήκε νωχελικά και στην επανέναρξη, με τη Βιλερμπάν να προηγείται ακόμα και με 7 πόντους (53-46, 24′).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στην ανατροπή για το τελικό με τους Οκόμπο και Τζέιμς να βγαίνουν μπροστά και να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα, σε ακόμα μια αναμέτρηση που η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προβλημάτισε, αφού καρδιοχτύπησε απέναντι σε έναν αντίπαλο των τελευταίων στρωμάτων της βαθμολογίας

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Οκόμπο με 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, με τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει 11 πόντους με 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και τον Ντιαλό να αριθμεί 15 πόντους.

Για τους μαχητικούς γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν ο Λουγουαγού-Καμπαρό με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Λοβέρν να προσφέρει 13 πόντους, όσους και ο Τζάκσον.

Στο 21-10 ανέβηκε η Μονακό και διατήρησε την ευνοϊκή της θέση για το πλεονέκτημα έδρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σίλβα, Περούγκα, Λεσκάνο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ, Τόμας, Λι 6 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καχούντι 5 (1), Λοβέρν 13 (5/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 23 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάκσον 13 (1), Ντε Κολό 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Λάιτι, Εντιαγέ 4 (5 ριμπάουντ), Γιάκοβ.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόιντ 9 (4 ριμπάουντ), Μπλόσομγκεϊμ 13 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Ντιαλό 15 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κορνέλι, Τζαϊτέ 3, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 4 (4 ριμπάουντ), Ουατάρα 2, Χολ 9 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 17/40 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη, 25 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 30/42 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 18/26 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην τελική ευθεία της EuroLeague, η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει τη Βαλένθια στην Ισπανία (4/4, 21:45) και θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα (12/4, 22:00), ενώ η Μονακό θα φιλοξενήσει τη Ζάλγκιρις (4/4, 20:00) και την Μπάγερν Μονάχου (11/4, 20:00)