Η Κολομβία επιβλήθηκε με 1-0 της Ισπανίας σε φιλικό παιχνίδι στο Λονδίνο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Copa America 2024. Οι Κολομβιανοί βρήκαν το γκολ της νίκης με υπέροχο γυριστό του Ντανιέλ Μουνιός στο 61ο λεπτό, σε μία από τις λίγες ευκαιρίες τους στον αγώνα.

Η “φούρια ρόχα” ήταν καλύτερη, αλλά είχε μόλις μία καλή ευκαιρία με τον Ντανιέλ Βιβιάν στο 1ο μέρος, με τον στόπεερ της Αθλέτικ να κάνει ντεμπούτο. Το ίδιο συνέβη στο 83′ και με τον Πάου Κουμπαρσί της Μπαρτσελόνα, που σε ηλικία 17 ετών και τριών μηνών έγινε ο νεαρότερος κεντρικός αμυντικός στην ιστορία της εθνικής Ισπανίας.

Η Ολλανδία διέλυσε με 4-0 τη Σκωτία στο Άμστερνταμ στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Οι Βρετανοί είχαν εξαιρετική απόδοση για περίπου 70 λεπτά, έστειλαν την μπάλα δύο φορές στο δοκάρι, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως λύγισαν στο τέλος. Οι “οράνιε” είχαν ανοίξε το σκορ με τον Τιτζάνι Ρέιντερς στο 40′ και τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο από τους Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ, Βόουτ Βέχορστ και Ντόνιελ Μάλεν “σφράγισαν” την τέταρτη σερί νίκη τους.

Σε ένα σπουδαίο φιλικό στο Όσλο, η Τσεχία επιβλήθηκε με 2-1 της Νορβηγίας έπειτα από ανατροπή. Ένας νεαρός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε για τους Σκανδιναβούς στο 20′, όμως το όνομά του δεν ήταν Έρλινγκ Χάλαντ, αλλά Όσκαρ Μπομπ. Ο Χάλαντ δεν βρήκε δίχτυα στα 75 λεπτά που αγωνίστηκε, με την αντίπαλο της Ελλάδας αν προκριθεί στον όμιλο του Euro να ισοφαρίζει στο 36′ με τον Ντάβιντ Ζίμα και να παίρνει τη νίκη με τον Αντονίν Μπάρακ στο 85′.

Στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης, η Ουγγαρία διατήρησε την καλή πρόσφατη παράδοση που τη θέλει αήττητη κόντρα στην Τουρκία από το 2007, επικρατώντας με 1-0. Ο Ντόμινικ Σομποσλάι με εκτέλεση πέναλτι στο 48′ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, με την Τουρκία να έχει κατοχή και περισσότερες τελικές, αλλά να μην είναι αποτελεσματική.

Τα αποτελέσματα των φιλικών της ημέρας

• Εκουαδόρ – Γουατεμάλα 2-0 (6′ Γέμποα, 86′ Πλάτα)
  • Μπελίζ – Πουέρτο Ρίκο 1-1 (6′ Μπερνάρντες / 20′ Ρίος)
  • Κεντροαφρικανική Δημοκρατία – Μπουτάν 6-0 (16′ Τοροπιτέ, 46′, 90+3′ Μπαμπουλά, 49′, 64′ Ναμνγκαντά, 56′ Ντανγκαμπό)
  • Μαδαγασκάρη – Μπουρούντι 1-0 (17′ Ματάνια)
  • Βουλγαρία – Τανζανία 1-0 (52′ Ντεσπόντοφ)
  • Μποτσουάνα – Ρουάντα 0-0
  • Βόρεια Μακεδονία – Μολδαβία 1-1 (45+1′ Μιόβσκι / 82′ Νταμασκάν)
  • Σρι Λάνκα – Παπούα Νέα Γουινέα 0-0
  • Αρμενία – Κόσοβο 0-1 (25′ Ράσιτσα)
  • Αζερμπαϊτζάν – Μογγολία 1-0 (90+1′ Μουσταφαζάντα)
  • Νιγηρία – Γκάνα 2-1 (38′ πέν. Ντέσερς, 84′ Λούκμαν / 90+5′ πέν. Ζ. Αγιού)
  • Νορβηγία – Τσεχία 1-2 (20′ Μπομπ / 36′ Ζίμα, 85′ Μπάρακ)
  • Λιχτενστάιν – Νησιά Φερόε 0-4 (3′, 45+1′ Πέτερσεν, 49′ Γιουστίνουσεν, 90+2′ Σβένσον)
  • Βερμούδες – Μπρούνεϊ 2-0 (81′ Τοντ, 86′ Πάρφιτ-Γουίλιαμς)
  • Ισημερινή Γουινέα – Καμπότζη 2-0 (10′ Λόπεθ, 36′ Μπασίλιο)
  • Σενεγάλη – Γκαμπόν 3-0 (12′ αυτ. Απιντανγκογέ, 44′ Φάιγ, 90+2′ Μανέ)
  • Ρουμανία – Bόρεια Ιρλανδία 1-1 (23′ Μαν / 7′ Ρέιντ)
  • Ολλανδία – Σκωτία 4-0 (40′ Ρέιντερς, 72′ Βαϊνάλντουμ, 84′ Βέχορστ, 86′ Μάλεν)
  • Ουγγαρία – Τουρκία 1-0 (46′ πέν. Σομποσλάι)
  • Αλβανία – Χιλή 0-3 (19′ Βάργκας, 83′ Μπολάδος, 90+2′ Ντάβιλα)
  • Αίγυπτος – Νέα Ζηλανδία 1-0 (29′ πέν. Μοχαμάντ)