Η Στουτγκάρδη υπέταξε και τη Βόλφσμπουργκ με 3-2 εκτός έδρας για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς την Μπάγερν.

Η ομάδα του πιθανού διαδόχου του Τόμας Τούχελ στον πάγκο των Βαυαρών, Ζεμπάστιαν Χένες, κράτησε το παιχνίδι στα μέτρα της όταν προηγήθηκε με τον Σερού Γκιρασί στο 14ο λεπτό. Η ισοφάριση του Γιόακιμ Μάλε στο 50′ δεν πανηγυρίστηκε αρκετά, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ξαναχτύπησε ο Γκιρασί.

Το 20ό τέρμα του στο πρωτάθλημα σημειώθηκε με εκτέλεση πέναλτι κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, που διασφάλισε ο Τζόσα Βάγκνομαν στο 77′. Η μείωση του σκορ από τον Λούκας Νμέτσα δεν βοήθησε τους “λύκους”, που έμειναν για όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής
  • Φράιμπουργκ – Μπάγερν 2-2 (12′ Γκίντερ, 87′ Χέλερ / 35′ Τελ, 75′ Μουσιάλα)
  • Μάιντς – Γκλάντμπαχ 1-1 (12′ Μπούρκαρτ / 55′ Ενγκουμού)
  • Χαϊντενχάιμ – Άιντραχτ 1-2 (59′ Πίρινγκερ / 38′ αυτ. Γκίμπερ, 49′ Ενκουνκού)
  • Ουνιόν – Ντόρτμουντ 0-2 (41′ Αντεγέμι, 90′ Μάατσεν)
  • Ντάρμστατ – Άουγκσμπουργκ 0-6 (1′, 84′ Τιτς, 12′ Γένσεν, 20′, 29′ Ντεμίροβιτς, 25′ Βάργκας)
  • Μπόχουμ – Λειψία 1-4 (7′ Βίτεκ / 30′ Όλμο, 68′ Οπέντα, 71′ αυτ. Όρντετς, 72′ Πόουλσεν)
  • Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 2-3 (50′ Μάλε, 83′ Νμέτσα / 14′, 54′ πέν. Γκιρασί, 77′ Βάγκνομαν)
  • 03/03 16:30 Κολωνία – Λεβερκούζεν
  • 03/03 18:30 Χοφενχάιμ – Βέρντερ