Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ.
ΑΕΚ και Άρης εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 , σε ένα αιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε.
Η ΑΕΚ ήτα αυτή που κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο 5ο λεπτό με τον Τόνγκια, ενώ ο Άρης ισοφάρισε με κεφαλιά του Ουρόσεβιτς στο 70’.
Με την ισοπαλία αυτή ο Άρης απομακρύνθηκε από την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ στους έξι βαθμούς σε σχέση με την διαφορά με την οποία μπήκε στην 2η αγωνιστική των πλέι οφ (τέσσερις βαθμοί), ενώ η ΑΕΚ είναι εφτά βαθμούς μακριά από την 1η θέση.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέδες, Πονς (82′ Μάμας), Ντίμερς (73′ Γκάμα), Σάντος (73′ Φαράζ), Τόνγκια (82′ Τρισκόφσκι), Λόπες (77′ Σολ)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόσφκι, Φαράζ, Γκάμα, Καπτούμ, Ενρίκες, Ναούμ, Μάμας

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα (46′ Μάτισικ), Μπένγκτσον, Γκομίς (81′ Μπράουν), Γιαγκό, Νίκολιτς (89′ Σουμάνσκι), Σάβο, Ζόκε, Σεμέδο(64′ Σανέ), Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σανέ, Σουμάνσκι

Έναρξη αγώνα… Στην σέντρα ο Άρης.
2′
Πολύ καλή σέντρα του Ντιούνκου από δεξιά, ο Γιαγκό πρόλαβε πριν ο Λόπες γίνει επικίνδυνος.
5′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Έγινε η σέντρα από δεξιά από τον Ντιούνκου, ο Σάντος έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Τόνγκια από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

11′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σάντος έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Βανά αλλά η μπάλα χτύπησε ξανά στα δικά του πόδια και έφυγε άουτ.
15′ Ο Μιλίτσεβιτς πρόλαβε τον Μπενγκτσον πριν πιάσει το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.
26′ Ο Σπιλέφσκι ζητά πιο γρήγορη κυκλοφορίας της μπάλας.
27′ Ο Μπεν Σιμόν θέλει πιο γρήγορη ανάπτυξη στα ανεβάσματα της ΑΕΚ και ζητά από τα ακραία μπακ να καλύπτουν περισσότερο όταν επιτίθεται ο Άρης.
28′ Φάουλ του Μπένγκτσον στα χέρια του Πίριτς.
30′ Διαχειρίζεται πολύ καλά το υπέρ της σκορ η ΑΕΚ η οποία κλείνει πολύ καλά τους χώρους και δεν αφήνει τον Άρη να απειλήσει.
33′ Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Σάντος από θέση μέσα δεξιά έπιασε το σουτ αλλά δεν ήταν όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε πολύ έξω.
35′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: ΑΕΚ 32% – ΑΡΗΣ 68%
45′ ΔΥΟ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
45+1′ Ο Μουσούντα σταμάτησε αντικανονικά υποσχόμενη επιθετική ενέργεια της ΑΕΚ με τον Ντίμερς και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για αποβολή του Γκαμπονέζου αμυντικού για δεύτερη κίτρινη κάρτα. Του χαρίστηκε ο διαιτητής. (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ)

46′
Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Μουσούντα πέρασε ο Μάτισικ.
47′ Σουτ του Σάντος στα χέρια του Βανά.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Σεμέδο από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Γκομίς, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
58′ Επικίνδυνη σέντρα του Ζόκε, η μπάλα πήγε στα χέρια του Πίριτς.
61′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από μελέ στην περιοχή του Άρη, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλίτσεβιτς ο οποίος από κοντά έπιασε το σουτ αλλά ο Βανά με εντυπωσιακή απόκρουση εξ’ επαφής έδιωξε σε κόρνερ.
63′ Ωραία κίνηση και σουτ του Μπένγκτσον, η μπάλα έφυγε έξω.
64‘ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Σεμέδο, πέρασε ο Σανέ.
70′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Ουρόσεβιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

71′
Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς έκανε το πλασέ αλλά έβαλε το πόδι και έκοψε ο Μιλίτσεβιτς.
73′ Ωραία πάσα του Ντίμερς στον Πονς, αυτός αντί να τελειώσει την φάση πήγε να γίνει πιο ομαδικός και έκοψαν οι αμυντικοί του Άρη.
76′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκαμά από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
81′ Κεφαλιά του Λέδες, μάζεψε ο Βανά.
86′ Καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Σαάβο, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
90′ ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
90+4′ Σουτ του Σουμάσνκι έξω.