Οι δύο τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας αναμετρήθηκαν στο Λος Κάρμενες. Η Γρανάδα ήθελε νίκη και συνάμα ελπίδα παραμονής ενώ η τελευταία Αλμερία την πρώτη νίκη στην σεζόν. Τελικώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 αποτέλεσμα που πιθανότατα θα στείλει και τις δύο ομάδες στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.

Στο 9’ ο Πούμπιλ πήρε την μπάλα από τον Αρίμπας, επιτάχυνε και με ένα ξερό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπατάλια για το 1-0 της Αλμερία. Η Γρανάδα αν και ήταν ματς ζωής και θανάτου δεν ήταν καλή στην αναμέτρηση. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή της ήρθε από τον Πιατκόφσκι στο 37’ με σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Μαξιμιάνο αντέδρασε σωστά. Στο 41’ ο Ρομπερτόνε είδε εκτός εστίας τον Μπατάλια και επιχείρησε από το κέντρο να τον κερδίσει αλλά ο Αργεντίνος πρόλαβε να πάρει θέση και να μπλοκάρει. Λίγο πρίν την λήξη του ημιχρόνου και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομπερτόνε, ο Έντγκαρ πρόλαβε άπαντες και με σουτ λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Στο 64’ ο Αρίμπας σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει κόρνερ. Στο 66’ ο Πελίστρι υποδέχθηκε την μπάλα αλλά μέσα από την περιοχή σούταρε εκτός εστίας. Στο 69’ Εμπάρδα με εκτέλεση φάουλ τέσταρε τον Μπατάλια αλλά ο Αργεντινός μπλόκαρε. Στο 75’ κυριολεκτικά από το πουθενά ο Ουζούνι έφερε στα ίσα την αναμέτρηση ισοφαρίζοντας για την Γρανάδα σε 1-1. Στο 90+3’ ο Μπογιέ έκανε ωραία ενέργεια εκτός περιοχής αλλά σούταρε δίπλα από την εστία. Δύο λεπτά μετά ο Πόθο βρέθηκε απόλυτα μόνος του με τον Μπατάλια ο οποίος ήταν εκτός περιοχής μάλιστα, αλλά απέτυχε να τον νικήσει στην μεταξύ τους μονομαχία

Γρανάδα: Μπατάλια, Σάντσεθ, Πιατκόβσκι, Ρούμπιο, Νέβα, Ρουίθ, Χόνγκλα (65’ Γκουμπάου), Βιγιάρ (33’ Μαουάσα – 90+1’ Πουέρτας), Πελίστρι (90’ Βότζιακ), Μελέντο (46’ Μπογιέ), Ουζούνι

Αλμερία: Μαξιμιάνο, Πουμπίλ, Έντγκαρ, Ραντοβάνοβιτς, Λάνγκα, Αρίμπας (65’ Πόθο), Μπάμπα (84’ Λόπι), Ρομπερτόνε, Εμπάρδα, Λοθάνο (74’ Μιλοβάνοβιτς), Βιέρα (65’ Μελέρο)