Η Πάφος FC πήρε τη νίκη απέναντι στον Οθέλλο με 3-0 και ανέβηκε στους 49 βαθμούς και στην 3η θέση, αναμένοντας τον αγώνα της ΑΕΚ η οποία υπερτερεί στην ισοβαθμία, ενώ μείωσε στο -4 από την κορυφή.
Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γκολντάρ στο 19’. Ο Οθέλλος προσπάθησε και έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Ναρντίνι αλλά δυστυχώς γι’ αυτούς βρήκαν σε καλή μέρα τον Ίβουσιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Καρσέδο (ο οποίος ήταν στην κερκίδα λόγω τιμωρίας καρτών και τον αντικατέστησε ο Σεμπάστιαν Κορόνα) σκόραρε με τους Ρους στο 54’ και Τάνκοβιτς στο 62’ «κλειδώνοντας» την άνετη επικράτηση και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Ο Οθέλλος παραμένει στην 11η θέση και στους 15 βαθμούς.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (70′ Ράμος), Χριστοδούλου (63′ Σναγκαρέ), Σούτο, Μπραμπίγια (70′ Κορίνους), Χατζηπασχάλη, Ανάνγκ (46′ Κυριάκου), Κόπας, Πιχ (63′ Κατσιάτης).
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρή, , Καστάνας, Μιτσής, Ιωάννου.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα (73′ Μιχαήλ), Γκολντάρ (82′ Κανέ), Ζάιρο (73′ Αμπντουσαλάμοφ), Ρους, Τάνκοβιτς (66′ Βαλακάρι), Ναμ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ (66′ Τζάτζα), Πέπε.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπότσκαι, Ικόκο, Κοντρέρας, Νταλίνια.

ΣΚΟΡΕΡ: 19′ Γκολντάρ, 54′ Ρους, 62΄Τάνκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούτο (3)/ Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 100.

Στο όριο των καρτών:
Οθέλλος:
Σούτο, Καστάνας, Γιάσο, Κορίνους (2), Ντούρις (5), Ναρντίνι (7).
Πάφος FC: Ναμ, Ίβουσιτς (2), Κβίντα, Ζάιρο, Ικόκο (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
3′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από το Ντράγκομιρ, ψηλά έξω η μπάλα.
5′ Μπήκε στην περιοχή ο Σούτο αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε εύκολα το σουτ του.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Γκολντάρ έπιασε τη κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά ο Ταουντούλ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση.
19′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Γκολντάρ μετά από γύρισμα του Ναμ με το κεφάλι σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

21′ Ο Ναρντίνι βρέθηκε μόνος εντός περιοχής, έκανε το πλασέ αλλά ο Ίβουστις έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
24′ Κίτρινη στον Σούτο για σκληρό μαρκάρισμα στον Κβίντα. Ήταν στο όριο και χάνει αγώνα.
30′ Κίτρινη στον Τουμάσι για επικίνδυνο φάουλ πάνω στον Χριστοδούλου.
37′ Ο Ζάιρο πήρε τη πάσα στο κενό χώρο από τον Ρους, έκανε το τελείωμα αλλά σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ ο Γιάνσεν.
45′ Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή από τον Σακκά. Έξω ο Ανάνγκ μέσα ο Κυριάκου.
54′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Τουμάσι έκανε υποδειγματική σέντρα και ο Ρους με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Ταουντούλ και διπλασίασε το σκορ.

57′ Κίτρινη στο Ντράγκομιρ για φάουλ.
62′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Ζάιρο έκανε το γύρισμα και ο Τάνκοβιτς με πλασέ σκόραρε και «κλέιδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

63′ Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Μέσα οι Κατσιάτης και Σανγκαρέ και έξω οι Πιχ και Χριστοδούλου.
66′ Αλλαγές από Κορόνα. Έξω οι Τάνκοβιτς και Ντράγκομιρ, μέσα οι Βαλακάρι και Τζάτζα.
70′ Τελευταίες κινήσεις από Σακκά. Έξω οι Μπραμπίγια και Ναρντίνι, μέσα οι Ράμος και Κορίνους.
73′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω οι Ζάιρο και Κβίντα, μέσα Μιχαήλ και Αμπντουσαλάμοφ.
77′ Κίτρινη στον Βαλακάρι για φάουλ στον Χατζηπασχάλη.
82′ Τελευταία κίνηση για την Πάφο. Μέσα ο Κανέ έξω ο Γκολντάρ.
83′ Πέναλτι για την Πάφος FC. Ο Βαλακάρι βρέθηκε εντός περιοχής, ο Κορίνους με σκληρό τάκλιν έκανε την παράβαση και ο Αθανασίου υπέδειξε το πέναλτι.
ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο VAR (Dudic Alessandro) είχε αντίθετη άποψη και έστειλε τον διαιτητή να ελέγξει τη φάση. Ακύρωσε το πέναλτι αφού ο Κορίνους βρήκε τη μπάλα στο μαρκάρισμα του.
90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+2′ Σουτ του Τζάτζα απέκρουσε ο Ταουντούλ.