Σπουδαία νίκη για την Αταλάντα η οποία επικράτησε της Λάτσιο με 3-1 κι έπιασε τετράδα. Στο -5 από την 4η θέση πλέον οι «λατσιάλι».

Στο 16ο λεπτό μετά από σέντρα του Ντε Κετελάρ από αριστερά η μπάλα έμεινε την περιοχή της Λάτσιο και ο Πάσαλιτς με όμορφο γυριστό έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 42’ η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μάρουσιτς και ο Ντε Κετελάρ εκτελέστε εύστοχα για το 2-0. Μάλιστα στο 45ο λεπτό η Dea άγγιξε και το 3ο γκολ καθώς η κεφαλιά του Χολμ τράνταξε το δοκάρι του Προβεντέλ ο οποίος στο 61’ απέκροσυε το σουτ του Μίραντσουκ.

Και στο 76ο λεπτό ο Ντε Κετελάρ έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από δεξιά κι έγραψε το 3-0.

Στο 83ο λεπτό ο Ιμόμπιλε κέρδισε πέναλτι από τον Ντζιμσίτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και μείωσε σε 3-1 ενώ στο 90′ ο αρχηγός της Λάτσιο απείλησε και με κεφαλιά.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Καρνεζέκι, Κολάσινατς, Ντζιμσίτι, Ρουτζέρι, Χολμ (64’ Χάτεμπουρ), Σκαλβίνι, Ντε Ρόουν, Πάσαλιτς (80’ Τολόι), Μίραντσουκ (64’ Σκαμάκα), Έντερσον (90+1′ Μεντιτσίνο), Ντε Κετελάρ (79’ Μουριέλ).

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Χίλα (46’ Καζάλε), Λατσάρι (46’ Πελεγκρίνι), Γκεντουζί, Λουίς Αλμπέρτο (69’ Βεσίνο), Ροβέλα, Άντερσον, Ίζακσεν (64’ Πέδρο), Καστεγιάνος (64’ Ιμόμπιλε)