Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-0 της Φράιμπουργκ χάρη σε δύο γκολ του Ντόνιελ Μάλεν στην 21η αγωνιστική της Bundesliga και διατηρήθηκε στην τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.
Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτεροι, προσέφεραν θέαμα και δεν αμφισβητήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Δύο φορές ο Ολλανδός επιθετικός βρέθηκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων στο 1ο μέρος και βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Νόα Ατουμπόλου, βάζοντας τις βάσεις της νίκης.
Το α’ 45λεπτο διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά, λόγω άλλης μιας διαμαρτυρίας των φιλάθλων της Μπορούσα για τις αλλαγές στους κανονισμούς περί ιδιοκτησίας, πετώντας νομίσματα και μπάλες τένις στον αγωνιστικό χώρο.
Το 2ο μέρος άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν ξανά ευκαιρίες και ο Νίκλας Φίλκρουγκ με το πέμπτο γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.